Yükleniyor...

Bitcoin’de (BTC) 18 aylık rekor geldi: Yatırımcıları korku sardı!

Bitcoin (BTC) ve altcoin'lere yönelik piyasa duyarlılığını ölçen Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi, yaklaşık 18 ayın en düşük puanına ulaştı.

Analistler, Bitcoin 50.000 dolara yürürken temkinli

Bitcoin (BTC) ve altcoin’lere yönelik piyasa duyarlılığını ölçen Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi, yaklaşık 18 ayın en düşük puanına ulaştı.

Endeks  24 Haziran’da 21 puan düşerek “Korku” bölgesine ulaşarak son yıllardaki en büyük günlük düşüşlerden birine işaret etti.

En son Korku bölgesinde (24 ile 50 arasında bir puan) yaklaşık yedi hafta önce, 3 Mayıs’ta yer almıştı ancak 11 Ocak 2023’ten bu yana 30’un altına düşmedi. O tarihte Bitcoin, kripto para borsası FTX‘in çöküşünden sadece iki ay sonra 17.200 dolardan işlem görüyordu. Geçen hafta bu zamanlar “Açgözlülük” bölgesinde puan 74’tü.

bitcoin korku ve acgozluluk

Haber akışı Bitcoin’in (BTC) yönünü çizdi

Bitcoin, 24 Haziran’da yedi haftanın en düşük seviyesine düşmesinin ardından şu anda 60.300 dolardan işlem görüyor.

Kripto yatırımcılarındaki endişe, spot Bitcoin ETF’lerindeki çıkışların ortasında geldi. Mt. Gox’un alacaklılarına 8,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satmaya hazırlanabileceği ve Almanya hükümetinin BTC satışı gerçekleştirmesi haliyle de piyasayı salladı. Ancak kripto para yatırım şirketi Galaxy Digital’in bir yöneticisi, Mt. Gox endişelerine aşırı tepki verildiğini düşünüyor.

Bitcoin madencileri, ağ hash oranının düştüğü bir dönemde normalden daha fazla Bitcoin satıyor ve bu da piyasa duyarlılığının zayıflamasına katkıda bulunmuş olabilir.

Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi, piyasa oynaklığını (yüzde 25), işlem hacmini (yüzde 25), Bitcoin’in hakimiyetini (yüzde 10) ve trendleri (yüzde 10) etkiliyor. Skor, Bitcoin’in Kasım 2021’de belirlenen tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 69.000 doları aştığı 5 Mart’ta 90 “Aşırı açgözlülük” evresine ulaştığından beri düşüş eğiliminde.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner