Yükleniyor...

BTC Hakimiyeti Son Üç Ayın En Düşük Seviyesinde

Kripto para piyasasının toplam değerindeki Bitcoin'in payını gösteren BTC hakimiyeti son üç ayın en düşük seviyesine geriledi.

Bitcoin BTC Hakimiyeti

Kripto para piyasasının toplam değerindeki Bitcoin’in payını gösteren BTC hakimiyeti son üç ayın en düşük seviyesine geriledi. Bu, yatırımcıların daha riskli varlıklara yöneldiğini, dijital varlıklara olan güveninin yeniden yükselişe geçtiğini ve piyasanın yükselişi anlamına geliyor olabilir.

CoinMarketCap’in verileri BTC hakimiyetinin geçtiğimiz hafta Cuma günü %51’in altına düştüğünü gösteriyor. Hafta sonu boyunca kademeli olarak düşüş devam etti. Cumartesi öğleden sonra %50.4’e düştü. BTC hakimiyeti yeni hafta başında yükselişe geçti ve şu anda %50.8 seviyesinde.

BTC Hakimiyeti

Bu, Bitcoin’in son üç ay içinde ilk kez hakimiyetinin %51’in altına düştüğü anlamına geliyor. Aynı zamanda Ağustos ayından bu yana ilk kez (yedi ay önce) böyle bir düşüş saatlerce değil, birkaç gün sürmüştü.

Tüm dijital varlıklar riskli, ancak bazıları daha da riskli. Bitcoin, diğer kripto para birimi işlemlerinde varsayılan para birimi olması nedeniyle en güvenilir dijital varlıklardan biri. BTC hakimiyeti, tipik olarak trader’ların diğer kripto para birimlerinden Bitcoin’e geçmeleri ile düşüş eğilimi gösteren bir piyasa trendi sırasında artar.

2017’de kripto para piyasasının toplam değeri 20 milyar dolardan 600 milyar dolara çıktığında BTC hakimiyeti %87’den %38’e düşmüştü. Bu, elbetteki Bitcoin’in fiyatının 20.000 dolara yükseldiği anlamına gelmiyordu, ancak yatırımcıların alternatif dijital varlıklara yöneldiğinin bir göstergesiydi.

Benzer şekilde, toplam piyasa değeri geçen yıl 800 milyar dolardan 130 milyar dolara düştüğünde BTC hakimiyeti arttı. Bunu piyasadaki belirsizlik ve düşük kaliteli projelerin çoğalmasıyla yatırımcılar yüksek riskli varlıklardan Bitcoin’e geçiş yapması tetikledi.

BTC hakimiyetinin yılın en düşük seviyesine düşmüş olmasıyla piyasa hissiyatının tersine döndüğü görülüyor. EToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan, bir Telegram mesajında BTC hakimiyeti endeksinin mevcut piyasa koşullarının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Bu Bitcoin için olumsuz bir sinyal değil ve birçok yatırımcı BTC satın almaya devam ediyor. BTC, bu yıl ilk kez fiyatını 4.000 doların üzerinde tutmayı başardı ve aktif Bitcoin adreslerinin sayısı geçen yılın Nisan ayından bu yana %44 arttı.

Aktif Bitcoin Cüzdan Adresleri

Greenspan, yatırımcıların alternatif dijital para birimlerine geri döndüklerini, ancak hangi varlıklara yatırım yapacaklarına daha fazla özen gösterdiklerini belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner