Yükleniyor...

Bu Çalışmayla Bitcoin Almak ve Satmak için Haftanın En İyi Günleri Belirlendi

Kapsamlı bir çalışmayla, 2 yıllık Bitcoin alım ve satım verileri analiz edildi.

Bitcoin Alma Bitcoin Satma

Kapsamlı bir çalışmayla, 2 yıllık Bitcoin alım ve satım verileri analiz edildi. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular oldukça şaşırtıcıydı ve Bitcoin almak ve satmak için ortalamada haftanın en iyi günleri belirlendi.

Longhash tarafından yapılan çalışmada, iki yıllık bir süre boyunca Bitcoin’in saatlik fiyat verileri, fiyat hareketleri ve işlem hacmiyle ilgili bazı ilginç modeller görüldü. Çalışmanın arkasındaki metodoloji, haftanın her saati için açık, yakın, yüksek ve dip için ortalama bir fiyat bulmaktı. Örneğin, ortalama olarak en yüksek fiyatın her Pazartesi UTC’de saat 06:00’da görüldüğü sonucuna varıldı. Bu yaklaşımı iki yıllık bir sürede haftanın her gününün her saati için uyguladılar.

Bitcoin Fiyatındaki Değişim
Tam boyutta görüntülemek için üstüne dokunun/tıklayın.

Araştırmacılar, Bitcoin için ortalama en düşük fiyatın Cuma günleri UTC’de 06:00 saatinde olduğu sonucuna vardılar. Bu, ortalama olarak long pozisyon almak için en iyi günün bu zaman olduğu anlamına geliyor. Elbetteki Bitcoin piyasalarının oldukça değişken olduğunu ve her zaman genel ortalamaya uyulmak zorunda olunmadığı unutulmamalı. Bu sebeple bu bulgular bir “müjde” ya da “yatırım tavsiyesi” olarak görülmemeli, sadece bir piyasa analizi olarak görmelisiniz.

Araştırmacılar ayrıca ortalama olarak Pazartesi ve Salı günleri UTC’de gece yarısı civarında Bitcoin’in fiyatının Cuma günlerine göre ortalama olarak 170 dolar daha yüksek olduğunu gördüler. Bu, istatiksel olarak Bitcoin almak için Cuma günün en iyi gün, Bitcoin satmak için ise Pazartesi veya Salı’nın ise en iyi gün olduğu anlamına geliyor.

Daha açık konuşmak gerekirse, kimse nedenini gerçekten bilmiyor ancak yukarıdaki çalışmada görev alan araştırmacılar, Pazartesi/Salı günleri UTC’de gece yarısında saat dilimi çakışması sebebiyle daha trader’ların daha aktif olduklarını iddia ediyorlar. Gerçekten de bu saatte Asya, Avrupa ve Amerikalı trader’lar tam olarak aktif olabilecek pozisyonda oluyorlar.

Araştırmacılar, işlem hacminin bu süre zarfında özellikle yüksek olmadığını, tam olarak fiyatla işlem hacminin birbiriyle korele olmadığını belirtiyorlar. Öte yandan ise, Cuma günkü düşük fiyatlar ile daha düşük işlem hacmi arasında daha yüksek bir korelasyon söz konusu.

Pazartesi günleri fiyatların yükselmesinin sebebi, hafta başında pozisyon almaya başlayan kurumsal yatırımcılardan kaynaklı olabilir. Birçok OTC masası büyük alım siparişlerini yerine getirmek ve önden çalışılmasını önlemek için bireysel ticaret pazarında görünmez emirle alım yapmak için ellerinden geleni yapar.

Bu durum, trader’ların Pazartesi/Salı günü aldıkları pozisyonlar için hafta boyunca nakit ödeme yapmaları sebebiyle Cuma günleri daha düşük fiyatların görülmesi fikrini destekliyor. Bu elbette sadece spekülasyon. Her iki durumda da, araştırmayı yapan ve ilginç sonuçları ortaya çıkaran araştırmacıların fikirleriyle de destekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner