Yükleniyor...

Bu Hafta Bitcoin (BTC) Fiyatını Etkileyebilecek 5 Faktör

Bitcoin (BTC) yeni bir haftada 10 bin doların altında tanıdık bir seviyede işlem görmeye başladı.

bu hafta bitcoin btc fiyatını etkileyecek 5 temel faktör

Bitcoin (BTC) yeni bir haftada 10 bin doların altında tanıdık bir seviyede işlem görmeye başladı. Lider kripto para birimi orada kalacak mı yoksa volatilite gerçekten gelecek mi?

Cointelegraph Markets’in haftalık bülteni, önümüzdeki günlerde Bitcoin’in fiyat performansını etkileme ihtimali olan beş faktörü inceledi.

Koronavirüs Endişeleri

Bu haftanın başlangıcı geçen haftadan itibaren belirgin bir kontrast oluşturuyor. Koronavirüs konusundaki endişeler azaldı ve bununla birlikte borsada oynaklıklar açığa çıktı. Hisse senetleri vadeli işlemlerine ilişkin genel koşullar belirsizliğini koruyor, ancak yedi gün öncesine göre daha istikrarlılar. Bununla birlikte, Bitcoin hafta sonu ani hareketlerden kaçınmayı başardı ve sınırlı bir koridorda 9 bin 200 ila 9 bin 500 dolar arasında işlem görmeye devam etti. 9 bin 500 dolar, BTC / USD için birkaç hafta boyunca bir odak noktası oluşturdu ve yukarıdaki direncin yenilmesinin zor olduğu kanıtlandı.

Bitcoin vs. S&P 500 3 Aylık Grafik
Bitcoin vs. S&P 500 3 Aylık Grafik

Bitcoin’in Mart ayından bu yana makro piyasalardan “ayrışması” belirtilerine rağmen, geniş korelasyonların devam ettiği belirtilmişti. Araştırmalar ayrıca tarihsel olarak, BTC / USD’nin S&P 500 ile çok ilişkili olduğunu bulmuştur.

Bitcoin Zorluğu

Başka bir kontrast Bitcoin’in ağ temelleri biçimindedir. Geçen hafta, madenciler en yüksek zorluk düzeltmesi için hazırlanıyordu.  Bu kez, koşullar çok daha sakin ve dokuz günlük bir sonraki ayarlama şu anda yüzde 5.6’da. Benzer şekilde, Bitcoin’in madencilik karma oranı, ayarlamadan sonra 111 EH / s gördükten sonra ortalama 105 EH / s seviyesine geriledi. Rahatlatıcı veriler, 2017 yılındaki boğa koşusunun başlamasından bu yana her zamankinden daha fazla karma gücün Bitcoin ağına katıldığını gösterdi.

btc bitcoin zorluğu

BTC Opsiyonları

26 Haziran’da neredeyse 1 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonunun süresi sona erecek. Bu tür olaylar hemen Bitcoin fiyatını etkileme eğilimindedir. Bu kez, hakim ruh hali boğa gibi görünüyor, seçeneklerin çoğu 10 bin dolar işaretine odaklanmıştı. Öte yandan, Bitcoin vadeli işlem piyasalarındaki hacim son günlerde çok az artış eğilimi gösterirken, açık faiz de aynı şekilde durgunlaştı.

Borsalardan Çıkışlar Yaşandı

Borsalardaki Bitcoin miktarı, halving’in ardından ani yükselişten sonra düşüş trendine geri döndü. CryptoQuant’ın verilerine göre, döviz rezervleri neredeyse iki yılın en düşük seviyesine döndü. Borsalardan para çeken tüccarlar, volatilite durumunda satılmaya hazır coin’lere sahip olmak yerine, kısa vadede beklemeyi tercih ediyorlar. 21 Haziran itibarıyla borsalarda 2.35 milyon BTC vardı. Buna karşılık, 13 Mart’ta – BTC / USD 3 bin 600 dolara düştüğünde rezervler 2.73 milyon BTC’ye ulaştı.

Ne Korku Ne De İlgi

Kripto para Korku ve Açgözlülük Endeksinden yapılan son okumalara göre, tüccarların havası geçen hafta “korku” olarak yanıp söndükten sonra toparlanma belirtileri gösteriyor. 0’dan 100’e kadar değer sunan bir grafik olan endeks, piyasadaki durumu ölçmek için birçok faktörü hesaba katıyor.

Pazartesi günkü 38/100 değeri hafta sonundan bu yana bir puan daha yükseldi. Halving’den sonra ise endeks için en yüksek boğa puan 56,37 idi.

Google Trends verileri aynı zamanda Bitcoin’e olan genel ilginin Mart ayında yaşanan kara perşembeden bu yana en düşük seviyede olduğunu gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner