Yükleniyor...

Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? (23-27 Aralık 2019)

AB Yapay Zekâ ve Blockchain Yatırım Fonu’ndan start-up’lara 100 milyon Euro yatırım AB Yapay Zekâ ve Blockchain Yatırım Fonu 2020’de start-up’lara 100 milyon Euro yatırım yapacağını açıkladı.

kerem findik kripto para haftalik ozet

AB Yapay Zekâ ve Blockchain Yatırım Fonu’ndan start-up’lara 100 milyon Euro yatırım

AB Yapay Zekâ ve Blockchain Yatırım Fonu 2020’de start-up’lara 100 milyon Euro yatırım yapacağını açıkladı. Avrupa Yatırım Fonu’nun şemsiyesi altında hayata geçecek yatırımlarla AB çapında yapay zekâ ve blockchain alanlarındaki yenilikçi start-up’lar desteklenecek.

Avrupa start-up’lar için cazip hale getirilecek

Yatırımlara nasıl başvurulacağı yakında açıklanacak. Fonu tamamlamak üzere AB üye devletlerinden daha fazla finansal destek alarak bir yatırım destek programı da oluşturulacak. Buradaki amaç, ulusal kalkınma bankalarını kapsayarak, özel sektör yatırımlarını teşvik ederek ve Avrupa’yı start-up’lar için daha cazip bir hale getirmek.  Böylece start-up’ların Avrupa’da kalması da hedefleniyor.

Finansmana erişim zorluğu start-up’ları zorluyor

Bu, Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa merkezli şirketler için özel bir sorun. Son araştırmalar, finansmana erişimdeki zorluklar nedeniyle, bu bölgedeki girişimlerin neredeyse yarısının işi bıraktıklarını ortaya koyuyor. Bunun üstesinden gelmek için ise Avrupa Komisyonu, Avrupa Yatırım Fonu ile birlikte InnovFin kapsamında AB kaynaklarını kullanan bir pilot yatırım programı başlattı.

HTC, Blockchain telefonuna odaklanmak için eleman çıkartıyor

Hatırlayacağınız gibi HTC’nin Binance ile ortak bir telefon üzerinde çalıştığını yazmıştık. Tayvanlı marka HTC’de telefonla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Buna göre, şirket Blockchain telefonu gibi yenilikçi projelere yoğunlaşacağını açıkladı ve bunun sonunda işten çıkarmalar yaşanacağını bildirdi.

Son beş yılda üçüncü işten çıkarma

Son beş yılda üçüncü kez işten çıkarmalara sahne olan HTC’de, Ekim ayında duyurulan Exodus 1 isimli telefonun fiyatı 960 dolar olarak belirlenmişti. (Bu fiyat, o dönem 0,15 Bitcoin veya 4,78 Ether’e denk geliyordu) Telefonun sadece kripto paralar ile alınabildiğini de not edelim.

Kripto para için e-cüzdan

Bu akıllı telefonlar sadece blockchain ağını kullanan cihazlar değil, aynı zamanda kripto para birimi için e-cüzdan olarak işlev görecekler. Cihazlar başlangıçta kullanıcıların kripto para birimini saklaması, kullanması ve işlemesi için cüzdan olarak devrede olacak. Telefonu ayrıca borsadaki kripto varlık işlemi için de kullanmak mümkün olacak. HTC, Exodus 1’in bir donanım kripto para birimi cüzdanı olarak işlev görebilmesi için kendi kripto para birimi cüzdanı Zion’u geliştirdi.

CNN: Bitcoin son 10 yılın yatırım aracı

Bitcoin 2020

Haber kanalı CNN, Bitcoin’in son 10 yılın “yıldız yatırım aracı” olduğunu açıkladı. ABD’li kanal bu görüşünü Bank of America Securities’den aldığı verilere dayandırıyor. Zira Bank of America Securities’in verileri 2010 yılında alınan 1 ABD Doları değerindeki Bitcoin’in bugün 90 bin dolara ulaştığını öne sürüyor.

Bitcoin’den sonra en çok borsalar kazandırdı

Şu sıralar fiyatı 7 bin dolar seviyesinde seyreden Bitcoin’in geleneksel yatırım araçlarını geride bırakmış görünüyor. Örneğin, ABD borsalarında 2010 yılında 1 dolarlık hissesi bulunan bir yatırımcının hisselerinin değeri bugün 3,46 dolar düzeyinde görünüyor. Bir dolarlık bir altını olan yatırımcının yatırımının değeri ise 1,34 dolar olarak belirleniyor. Yine bir dolar tutarında petrol yatırımı bulunan bir yatırımcı zarar etmiş durumda ve yatırımı 74 sente indi.

Erkan Öz: IMFCoin, Dünyanın Yeni Para Birimi Olabilir mi?

Erkan Öz Bitcoin

Sitemiz yazarlarından @_ErkanOz, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) IMFCoin adı altında dijital bir para birimi sunmayı planladığını yazıyor.  Erkan Öz bunun için ise IMF’nin Special Drawing Rights (SDR) yani Özel Çekim Hakları olarak bilinen para birimi dijitalleştirmeyi tasarladığını aktarıyor. Bu para birimine de IMFCoin adı verilecek. Bunun için dönemin IMF Başkanı Christine Lagard’ın  2017’de SDR’de mevcut rezerv paraların bir dijital para ile değiştirilmesinin “zorlama bir hipotez olmayacağını” kaydeden Öz, IMF’nin proje hakkında danışmanlık aldığı uzmanların, IMFCoin’in piyasalarda oluşan oynaklığı bitireceğini düşündüğünü sözlerine ekliyor.

Neşe Yavuz: Bitcoin Madencilik Tesislerinin Kapatılması Ekonomik Sorunlara Yol Açabilir

Sitemiz yazarlarından @neseliol “Bitcoin Madencilik Tesislerinin Kapatılması Ekonomik Sorunlara Yol Açabilir” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Neşe Yavuz yazısında Çin’de Bitcoin madenciliği alanında yaşanan sorunları ele alıyor. Buna göre, madencilik tehlikede görünüyor. Çünkü Çinli yetkililerin yasadışı bir şekilde kripto para madenciliği yapan makineleri ele geçirdiği bildirildi. Fakat burada dikkat çekici olan nokta, bu makinelerin ele geçirilmesi değil yasa dışı elektrik kullanımının önüne geçilmesi. Zira, bir madenci, tek bir hane halkı veya düzinelerce hane ile aynı elektriği kullanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner