Yükleniyor...

Bu Köyde Finansal İşlemler Bitcoin (BTC) İle Gerçekleşiyor!

Dünyadaki makro ve mikro ekonomik dengeler kötüye gittikçe, Bitcoin'in küresel anlamda benimsenmesinin ilerlediğini görmek de şaşırtıcı olmuyor.

El Salvador Village

Dünyadaki makro ve mikro ekonomik dengeler kötüye gittikçe, Bitcoin’in küresel anlamda benimsenmesinin ilerlediğini görmek de şaşırtıcı olmuyor. Mevcut durumda birçok işletme; oteller, restoranlar vb. Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak görüyor ve işletmelerine dahil ediyor. Gelinen noktada ise, internet erişimine uzak ve dünyaya oldukça kapalı bir köy, Bitcoin’i benimsemiş gibi görünüyor.

Ekvador’da bir köydeki köy sakinleri, finansal işlemlerini Bitcoin ile yapmaya başladı. Her şey anonim bir bağışçının, köy sakinlerine yönelik çok yıllı Bitcoin bağışı yapmasıyla başlamış. Bağışçının tek şartı ise köy sakinlerinin finansal işlemlerini Bitcoin ile yapması olmuş. Ekvador’da yaşayan El Zonte köyü sakinleri, bu durumdan faydalanmak amacıyla sisteme uyum sağlamaya başlamış.

Bitcoin Sahili

‘Bitcoin Sahili’ adı verilen bu sahilde sadece Bitcoin geçiyor. Bankacılık sisteminin olmadığı köyde çalışan yerel işçiler de maaşlarını Bitcoin ile alıyorlar. Bir köy sakini durumu şöyle açıklıyor:

“Başta benim için zordu çünkü sistemi bilmiyordum, sonrasında alıştım çünkü maaşım bu yolla yatıyor. Mobil uygulama sayesinde maaşımı Bitcoin ile alabiliyorum.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner