Yükleniyor...

Bugün BTC-e’de, Bitcoin Bir Saniyeliğine 245 Dolara İndi Sonra Yeniden Çıktı

Bugün öğle saatlerinde Bitcoin fiyatı, BTC-e sitesinde bir anda gelen yüksek hacimli satış sonrası 245 Dolara kadar indi, kısa bir süre sonra tekrar 600 Dolar seviyesine çıktı.

Bugün öğle saatlerinde Bitcoin fiyatı, BTC-e sitesinde bir anda gelen yüksek hacimli satış sonrası 245 Dolara kadar indi, kısa bir süre sonra tekrar 600 Dolar seviyesine çıktı. Yazıyı yazdığımız sırada ise, 652 Dolar fiyatından işlem görüyor.

Bu büyük olaydan sonra, tüm trollboxlarda Bitcoin’in anlık düşüşü konuşulmaya başlandı. Bu süre zarfında, sürekli düşük fiyattan Bitcoin alıp, yüksekten sattığını iddia eden ve trollboxlarda hiç de hoş karşılanmayan kişiler yeniden ortaya çıktı ve “300 Dolar seviyesinden Bitcoin aldıklarını, daha sonra da sattıklarını” yazdılar.

300 dolar
Resim, r/Bitcoin sayfasından alınmıştır.

Bu yazılanlardan sonra, bu kişiyi tebrik edenler de oldu, sahte haber olduğuna inananlar da… Fakat tüm bunlara rağmen, günün konuşulan haberi, BTC-e’deki bu düşüş ve bunun nedenleri hakkında beyin fırtınaları oldu.

Bloglarda, forumlarda ve sosyal medyada konuşulanlara göre, çoğu kişi Mt.Gox’un haberinden sonra bu olayların gelişmesinde şüphe duyulacak bir oluşum var. Çoğu kişi Mt.Gox’ta bir hackerın büyük bir soygun yaptığına ve bu soygundan elde ettiği Bitcoin’leri, BTC-e aracılığı ile bozdurup, Bahama Adalarına uçak bileti aldığını söylemekte. Tabikide tüm bu konuşulanlar trajikomik bir olayı yansıtsa da, çoğu kişinin bu “panik satışı”ndan sonra yüksek ölçüde para kaybettiği, bazılarının ise fiyatı çok düşükten yakalayıp, parasını ikiye katladığı da bir gerçek.

mt.gox
Mt.Gox’un açıklaması gibi gösterilen esprili bir gönderi – Resim, r/Bitcoin sayfasından alınmıştır.

Bitcoin’le ilgili bu düşüşten sonra ortaya atılan fikirlerden biri de, “Yüksek alım yapacak birinin yanlışlıkla, ‘al’ emri yerine ‘sat’ emrini vermiş olabileceği…” Bu fikre inananların sayısı da oldukça yüksek. Hatta BTC-e’nin kullanıcı arayüzünde değişiklikler yapmasını öngören kişiler bile mevcut.

Mt.Gox’un Açıklaması

Mt.Gox, Bitcoin ile ilgili düzenlemeleri Pazartesi günü halledeceğini söylemesine rağmen, hala tam bir gelişme gösteremedi ve sonunda suçu Bitcoin’de buldu. Mt.Gox, sitede bulunan Bitcoin cüzdan adreslerine Bitcoin gönderimlerinde herhangi bir problem olmadığını, ama sorundan dolayı tüm exchange ve para yatırma işlemlerinin etkilendiğini ve düzgün çalışmadığını belirtti. (Problemle ilgili yazı önümüzdeki günlerde yayınlanacaktır.) Mt.Gox’taki Bitcoin fiyatı, bu gelişmelerden sonra büyük ölçüde düşüş gösterdi.

Dijital Para Teknolojileri

Bir çok kişi, bu olaylardan sonra Bitcoin’de suç bulmaya başladı, bazıları ise hala güvenini sürdürmekte. Çoğu kişinin söylediği gibi, “Bitcoin’i anlamak için, onun mantelitesini anlamak, özgürlüğe açtığı kapıyı görmek gerekir.” Bitcoin’e karşı sürekli tavır alan yatırımcılar ise, Twitter profillerinde kendilerini haklı çıkaran gönderiler yayınlamakta ve Bitcoin’den gelen kötü haberlerden besleniyorlar.

Fakat herkes şunu unutuyor: “Bitcoin, gerçekten de hayatımızı kolaylaştıracak.”

Son zamanlarda CoinKolik olarak yayınladığımız haberlerde göreceğiniz üzere, Bitcoin ve dijital para teknolojileri hızla gelişmekte, alışverişlerimiz sadece birkaç saniyede tamamlanabilmekte. Son olarak yayınladığımız “Bitcoin Bilekliği“, “BitTag Fiyat Etiketi” gibi haberleri incelediğinizde, bu kanımızda ne kadar haklı olduğumuzu da göreceksiniz.

Dijital para birimleri ile beraber, herkesin ödeme veya para transferi yaparken karşılaştığı faiş “işlem ücretleri” ortadan kalkıyor, ve para transferleri -nereden nereye olursa olsun- oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Daha önce BitAngels co-founder i Sam Onat Yılmaz ile yaptığımız görüşmede de, kendisinin bahsettiği gibi, “Elektronik para birimlerinin geleceği parlak, fakat Bitcoin’in geleceği ile elektronik paranın geleceği örtüşmek zorunda değil.”

Sonuç olarak diyebiliriz ki, Bitcoin’in yaşadığı tüm bu talihsizliklere rağmen, bize sağlanan ekonomik özgürlük, hızlı para transferi ve düşük işlem ücretleri gibi özellikler, bizlere büyük avantajlar sağlıyor. Dileriz Bitcoin düştüğü bu durumdan kısa zamanda kurtulur ve fiyatında bir sabitlik yakalanır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner