Yükleniyor...

Butan Krallığı, Gizlice Bitcoin’e Yatırım Yapıyor

BlockFi ve Celsius’un yaşadığı iflaslar, Butan Krallığı'nın daha önce kamuoyundan gizli tutulan yatırımlarını ortaya çıkarttı.

butan

BlockFi ve Celsius’un yaşadığı iflaslar, Butan Krallığı‘nın daha önce kamuoyundan gizli tutulan yatırımlarını ortaya çıkarttı.

Butan’ın 2,9 milyar dolarlık ulusal yatırım kolu Druk Holding & Investments, 15 Nisan tarihli Forbes raporunda ortaya çıkan belgelere göre, iflas eden kripto kredi şirketleri BlockFi ve Celsius’un müşterisiydi. 

Druk, 30 milyon USDC Borç Aldı

Yayınlanan rapora göre, Celsius’un iflas başvurusunun devam ettiği üç ay boyunca Druk, 65 milyon doların üzerinde para çekti ve dijital varlıklara 18 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi. 

BlockFi, Druk’un aldığı 30 milyon dolarlık krediyi iade etmediği ile ilgili bir suçlamada bulundu. İddialara göre Druk, Şubat 2022’de 1.888 BTC’lik teminata karşılık 30 milyon USDC borç aldı. Ancak BlockFi’nin iddialarına göre Druk, kredinin tamamını iade etmeyi reddetti. 

Açıklanan raporlara göre, Druk Holding & Investments Nisan ve Haziran 2022 arasında Bitcoin, Ethereum ve Tether gibi birçok kripto varlığın yatırılması, çekilmesi ve ödünç alınması dahil olmak üzere düzinelerce işlem gerçekleştirdi. 

Yaşanan bu gelişmeler, Butan ve kripto para birimlerinin aynı cümlede kullanıldığı ilk olay değil. 2021 yılında Finbold, Ripple’ın Butan’ın merkez bankası Royal Monetary Authority (RMA) ile bir iş birliği imzaladığını bildirdi. Anlaşma, bir CBDC çözümü aracılığıyla sınır ötesi ve toptan ödemeyi kolaylaştırmak için bir pilot proje yürütmeyi amaçlıyordu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner