Yükleniyor...

Cardano (ADA) Kurucusu Hoskinson, Cardano’nun Ethereum 2.0’dan Üstün Olmasının 3 Nedenini Açıkladı

Cardano (ADA) genellikle bir ‘Ethereum Killer’ olarak nitelendirilirken, Hoskinson Yahoo Finance'a, Ethereum'un mevcut proof of work blokzincirini yeni bir proof of stake yenilemesi olan Ethereum 2.

Cardano (ADA) genellikle bir ‘Ethereum Killer’ olarak nitelendirilirken, Hoskinson Yahoo Finance’a, Ethereum’un mevcut proof of work blokzincirini yeni bir proof of stake yenilemesi olan Ethereum 2.0 ile değiştirerek aslında “kendini öldürdüğünü” söylüyor. 

Hoskinson, Cardano’nun proof of stake’de pazar lideri olduğunu ve “mücadeleye liderlik ettiğini” iddia ediyor:

“Bu mücadeleye biz liderlik ediyoruz. Pazara ilk biz girdik… Motor bir BMW’yi BMW yapmaz. Bu onun bir parçası, ancak bütün bir ekosisteme, bütün bir şeyler koleksiyonuna ihtiyacınız var.”

Yönetim, Birlikte Çalışabilirlik ve Kullanıcı Tabanları

Cardano’nun yaratıcısı, ETH 2.0’ın yönetim konusunda “boyun eğdiğini” ve bu durumun, kurucuları emekli olduktan veya itibarını yitirdikten sonra ekosistemin gelişmesini zorlaştıracağını söylüyor. Hoskinson, “ahşapla çalışan buhar makinesi” ile karşılaştırdığı Bitcoin’den, çok yavaş gelişen bir sistem örneği olarak bahsetti:

“Sistemi çaresizce geliştirmek isteyen Bitcoin çekirdek geliştiricilerine sahipsiniz: çekirdek geliştiriciler akıllı sözleşmeler ve yan zincirler gibi birden fazla iyileştirme uygulamak isteseler bile, hiçbir şey yapamazlar.”

Bu arada, Hoskinson’ın da işaret ettiği gibi, zincir içi yönetimi etkinleştirmek, projesinin yol haritasının hayati bir parçası.

Ayrıca Ethereum’un, yan zincirler için özel hükümler oluşturan Cardano, Polkadot, Cosmos gibi protokollerden daha az birlikte çalışabilir olduğunu söylüyor.

Son olarak, ETH 2.0 ve Cardano’nun farklı teknolojiler ve felsefeler üzerinde farklı kullanıcı tabanlarına sahip olduğunu iddia ediyor:

“Afrika’da Ethereum’un umursamadığı görünen milyonlarca insanı getiriyoruz…”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner