Yükleniyor...

İş Bankası, Blockchain Destekli Ödeme Garantisi Veren İlk Türk Bankası Oldu

Türkiye İş Bankası, blockchain kullanarak dış ticarete aracılık eden ve ödeme garantisi sunan ilk Türk bankası oldu.

is bankasi blockchain

Türkiye İş Bankası, blockchain kullanarak dış ticarete aracılık eden ve ödeme garantisi sunan ilk Türk bankası oldu.

İşlem, 10 Mayıs 2021’de Marco Polo platformu üzerinden gerçekleştirdi. İşlemin tarafları ise Şişecam, Kuraray Europe GMBH, İş Bankası ve Commerzbank oldu. Bilindiği üzere İş Bankası 2020 yılı Mayıs ve Kasım aylarında pilot ortamda yapılan iki işlem ile blockchain teknolojisini test etmişti. 10 Mayıs 2021’de gerçekleşen işlem ise ülkemizde blockchain teknolojisi kullanılarak yapılan ilk canlı dış ticaret işlemi oldu.

İşlem Nasıl Gerçekleşti?

Bahsi geçen işlem kapsamında Şişecam tarafından, Kuraray GMBH’dan yapılması planlanan ithalata ilişkin sipariş gerçekleştirildi. Bu sipariş Marco Polo platformu üzerinde bir akıllı sözleşme ile oluşturuldu. Akıllı sözleşmenin taraflarca onaylanması ile İş Bankası, vadede ödeme yapma taahhüdü verdi. Bu şekilde de işleme finansal garanti sağladı. Konuyla ilgili konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, şunları söyledi:

“2020 yılında gerçekleştirdiğimiz iki pilot işlemden sonra şimdi de canlı ortamda blockchain teknolojisi ile dış ticaret işlemini başarıyla tamamladık. Artık fiziksel evraklara dayalı ödeme şekillerinin önemi azalıyor verilerin eşleşmesine ve elektronik ticarete dayalı bankacılık hizmetlerine duyulan ihtiyaç artıyor. Biz de her alanda müşterilerimize inovatif ve katma değerli çözümler sunma anlayışımız çerçevesinde, blockchain teknolojisini dijitalleşme çalışmalarımızda özel olarak konumlandırıyoruz. Böylelikle, hızla değişen uluslararası ticaret ortamında müşterilerimizi geleneksel çözümlere ek olarak yeni finansal ürünlerle tanıştırmak üzere çözümler üretiyoruz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner