Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Boğa Piyasası Yeni mi Başlıyor? Uzmanlar Tartışıyor

Bitcoin geçen hafta tarihi bir fiyat düşüşü yaşadı.

bitcoin btc boga piyasasi yeni mi basliyor uzmanlar tartisiyor

Bitcoin geçen hafta tarihi bir fiyat düşüşü yaşadı. Bazı uzmanlar, bunların beklendiğini ve hatta uzun vadede sağlıklı olduğunu söylüyor. Diğerleri ise o kadar emin değil.

Bitcoin’in en son fiyat düşüşü (veya teknik ve belki de daha iyimser iseniz “düzeltme”) birçok yatırımcıyı, özellikle de alana yeni girenleri endişelendirdi. Bitcoin, kripto para piyasası tarihindeki en kötü dolar cinsinden gerilemeyi yaşadığında, birçok nedenden ötürü boğa koşusunun sona erebileceğine dair işaretler gösterdiği şeklinde yorumlandı. 

Bir Decrypt haberine göre, birçok analist hala boğa piyasasında olduğumuza ve Bitcoin’in bu düşüşünün gecikmiş olduğuna inanıyor.

Toronto merkezli kripto para borsası alım satım fonu (ETF) 3iQ’nun CEO’su Fred Pye, henüz ayı piyasasında olmadığımızı ve Bitcoin’in geçen yılki büyük kazançlarının “sürdürülemez olduğunu” söyledi:

“Geri çekilmenin Çin ile ve onların nasıl baskı altına almak istedikleriyle çok ilgisi var. Piyasa çaresizce bir düzeltme yapmak için bir neden arıyordu – bu süre içinde 10.000 dolardan 60.000 dolara giden herhangi bir şey kesinlikle mantıklı değil, sadece hedge fonlarımızın getiri oranlarına bir bakın, bu sürdürülebilir değil.”

Bitcoin’in yaşadığı türden düzeltmeleri teknoloji hisse senetlerinin de yaşadığını ve bunun çok normal olduğunu sözlerine ekledi.

Quantum Economics’in içerik başkan yardımcısı Charles Bouvaird da Pye’ın görüşlerine katıldı ve “kripto kışında (ayı piyasası) değiliz” ve “bunun gibi geri çekilmeler beklenebilir” dedi. 

Bitcoin’in geri çekilmesi, geçen hafta milyarder yatırımcı Elon Musk’ın otomobil şirketi Tesla’nın (Şubat ayında para birimine 1,5 milyar dolar yatırım yapan) artık çevresel kaygıları gerekçe göstererek ödeme için Bitcoin’i kabul etmeyeceğini duyurmasıyla başladı.

Bu, blokzinciri veri firması Glassnode’a göre “piyasalarda karışıklığa” yol açtı ve insanların varlıklarını satmasına neden oldu. Çin’in merkez bankası ve bir avuç Çinli ödeme şirketi daha sonra kripto para işlemlerini sınırlayan kuralları yeniden düzenleyerek daha fazla piyasa kargaşasına yol açtı. Ülke aynı zamanda Bitcoin madencilerine de baskı uyguluyor. Çin’in finans komitesi geçen hafta, “finansal riskleri kararlı bir şekilde önlemek ve kontrol etmek” amacıyla Bitcoin madencilerini izleyeceğini söyledi.

Bitcoin ve daha geniş olan altcoin piyasası belki de yeni ve tedirgin yatırımcılar kripto paralarından kurtuldukça değer kaybetmeye devam etti.

Bitcoin özellikle biraz tuhaf bir seyirde olsa da: geçen ay tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 64.000 dolarla bir önceki yıl 6.875 olan değerine kıyasla %826 artış gösterdi. Pye’nin sözleriyle: “sürdürülebilir değil”

Geleneksel finans dünyasındakiler, son zamanlardaki dalgalanmayı, boğa veya ayı piyasalarından bağımsız olarak, sonsuza dek uzak durmak gerektiğinin bir işareti olarak ele aldı. 

9 milyar dolarlık varlık yöneticisi New York City merkezli Treasury Partners’ın genel müdürü Jerry Klein, “Bitcoin’deki son dalgalanma, şirketlerin sağlam kurumsal nakit yatırımları olarak kripto para birimlerine güvenemeyeceğini gösteriyor” dedi.

Ayrıca ekledi: ”Bir şirket Bitcoin’e nakit yatırdığında, Bitcoin’deki fiyat düşüşleri hisse başına kazanç üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilirken, fiyat artışları hiçbir fayda sağlamaz.”

Bazılarına göre, Bitcoin’in önceki döngülerine bakıldığında, büyük olmasına rağmen, bunun gibi bir piyasa gerilemesi görünüşte normaldir. Blokzinciri analiz şirketi Glassnode, bir raporda şu anda gördüğümüz şeyin 2017 boğası sırasında beş büyük geri çekilme ile tutarlı olduğunu söyledi. Ancak bazı uzmanlar hala emin değil.

Eski bankacı ve analist Alex Kruger da bunun hakkında yorum yapmak için henüz çok erken olduğunu söyledi. Kruger şunları söyledi:

“Ancak geriye dönüp bakıldığında netleşecek. Bu, gecikmiş basit bir düzeltme değildi. Boyut ve hız olarak bir Siyah Kuğu (Siyah Kuğu “Black Swan” tahmin edilmesi zor, beklenmedik olaylar için kullanılır) idi. Korona çöküşü bir yana, 2013 yılından bu yana yapılan en büyük düzeltmeydi.”

Piyasa değeri açısından piyasanın en büyük ikinci varlığı olan Ethereum da benzer şekilde düşüşten derinden etkilendi. Kripto para birimi 2021’de büyük bir çıkış yakaladı ve yıllık kazançlar açısından Bitcoin’den bile daha iyi performans gösterdi. Ancak, yaklaşan Ethereum 2.0 güncellemesini çevreleyen yükseliş hissine ve analistlerin onu daha da çekici bir yatırım haline getirebileceğini iddia ettiği protokol değişikliklerine rağmen ETH, Kara Çarşamba olarak adlandırılan son düşüşte değerinin yaklaşık %58’ini kaybetti.

Bununla birlikte Kruger, diğer varlıkların nasıl performans gösterdiğine bakılmaksızın kişisel olarak Ethereum’un oldukça yükseleceğine inandığını söylüyor. “Ancak, ETH için Bitcoin’i takip etmeden sürdürülebilir bir şekilde yükselmek çok zor” dedi. Nitekim Bitcoin hala kripto para trenini çalıştıran motor olarak hareket ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner