Cardano'nun Kurucusu Hoskinson, Akıllı Sözleşmeler için Yeni Bir Terim Önerdi • Coinkolik
Yükleniyor...

Cardano’nun Kurucusu Hoskinson, Akıllı Sözleşmeler için Yeni Bir Terim Önerdi

IOG geliştiricisi Matthias Benkort'a göre Cardano'nun akıllı sözleşmeleri aslında başlı başına bir akıllı sözleşme değil.

cardano

IOG geliştiricisi Matthias Benkort’a göre Cardano’nun akıllı sözleşmeleri aslında başlı başına bir akıllı sözleşme değil.

IOG CEO’su Charles Hoskinson da geçtiğimiz günlerde “akıllı sözleşme” teriminin Cardano söz konusu olduğunda aslında yanlış kullanılan bir isim olduğunu belirtti. Topluluğun bunun yerine yeni işlevselliğe “programlanabilir doğrulayıcılar” olarak atıfta bulunması gerektiğini öne sürüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Anlamsal yanlışlık başlangıçta IOG geliştiricisi Matthias Benkort tarafından ortaya kondu. Kendisi Cardano’nun programlanabilirliğinin, eUTXO işlem modeli nedeniyle Ethereum ve Solana gibi rakip blok zincirlerinden önemli ölçüde farklı olduğunu iddia etti. Bu nedenle, akıllı sözleşmeler Cardano’da fiilen uygulanamaz: Ethereum, Solana, Algorand ve diğerlerinin aksine, Cardano’da akıllı sözleşme “dağıtmak” diye bir şey yoktur. Bunun yerine, doğrulayıcılara kullanımlarından önce karma olarak dolaylı olarak atıfta bulunulur ve etkinleştirme üzerine ifşa edilirler. Benkort ayrıca, topluluğun doğrulayıcıları ve akıllı sözleşmeleri karıştırma eğiliminde olduğunu açıklıyor.

Yine de, “zincir içi doğrulayıcılar” gibi diğer terimleri benimsemenin pazarlama açısından zor olacağını kabul ediyor:

“Sonunda, akıllı sözleşmeler belirsiz bir terim gibi geliyor. Bunun yerine, zincir içi doğrulayıcılar ve zincir dışı kod gibi daha spesifik terimleri tercih ederim. Bunun pazarlama için zor olduğunu düşünüyorum.”

Cardano, eşzamanlılık sorunuyla ilgili tartışmalara yol açtıktan sonra, çok beklenen Alonzo güncellemesini 12 Eylül’de piyasaya sürdü. Sadece 24 saat içinde ağda 100 akıllı sözleşme devreye alındı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x