Yükleniyor...

Cardano’nun Stablecoin’i Djed Nedir?

Djed coin ABD dolarının değerini takip etmek üzere tasarlanmış merkeziyetsiz bir stabilcoin'dir.

djed coin

Djed coin ABD dolarının değerini takip etmek üzere tasarlanmış merkeziyetsiz bir stabilcoin’dir. Djed, Cardano blok zinciri tarafından piyasaya sürüldüğünden itibaren yatırımcılar tarafından ilgi görmeye başladı. Cardano geliştiricisi Input Output da Djed stablecoin’inin gelişiminde iş birliği yaptı.

Djed Coin Nedir?

Djed coin, DeFi platformu COTI’nin algoritmik stablecoin’idir. Djed, Cardano ekosistemindeki DeFi protokollerinde volatil kripto para birimlerine istikrarlı bir alternatif olarak kullanılmayı amaçlamıştır. ABD dolarına endeksli olacak şekilde geliştirilen Djed, teminat olarak Shen token’ını kullanmaktadır.

ADA ekosistemindeki DeFi protokollerinde 31 Ocak 2023 itibarıyla Djed rüzgarı esmeye başladı. Djed’in ekosistemdeki 40 uygulamaya entegre edilmesi bekleniyor.

COTI ise twitter hesabından yaptığı paylaşımla takipçilerine müjdeli haberi şu şekilde verdi:

Djed Nasıl Çalışır?

Djed yukarıda da belirtildiği üzere ABD dolarına endeksli şekilde çalışmaktadır. Ayrıca Cardano ekosistemindeki volatil kripto para birimlerine istikrarlı bir alternatif olacak şekilde kullanılacaktır. Bunun yanı sıra her bir stabilcoin, SHEN’i yedek coin olarak kullanırken Cardano’nun yerel varlığı ADA ile yüzde 400 ile 800 oranında aşırı teminatlandırılacaktır. Bu aşırı teminatlandırma, Djed’i Ethereum ekosistemindeki DAI stablecoin’i akla getirse de Djed’in diğer algoritmik stablecoin’ler gibi bir minting ve yakma mekanizması bulunmaktadır.

Öte yandan Djed’in Cardano ekosistemindeki 40 uygulamaya entegre edilmesi bekleniyor. Şimdiden merkeziyetsiz borsalar MinSwap, Wingriders ve MuesliSwap’ten destek aldı. Kasım 2022’de Coti ekibi, tüccarların ve diğer kripto oyuncularının stabilcoin ile ödeme kabul etmesini sağlayacak bir hizmet olan DjedPay’i başlatmayı planladığını söylemişti.

djed

Djed Coin Nereden, Nasıl Alınır?

Djed stablecoin doğrudan kendi platformu üzerinden satın alınabileceği gibi aynı zamanda Cardano tabanlı borsalar vasıtasıyla da alım satım işlemleri gerçekleştirilebilir.

Djed satın almak için öncelikle borsa üzerinde bir hesabınızın olması gerekir. Hesap oluşturduktan ya da hali hazırda var olan bir hesaba giriş yaptıktan sonra ise cüzdana para aktarımı yapılmalıdır. Kredi/banka kartı veya havale yoluyla para transferi gerçekleştirilebilir. Ardından istenen miktarda Djed alımı yapılarak soğuk ya da sıcak cüzdanda coinler muhafaza edilebilir.

Djed Kurucuları Kimlerdir?

Djed araştırma makalesi, IOG ekibi (Joachim Zahnentferner, Dmytro Kaidalov,Jean-Frédéric Etienne,Javier Roberto Diaz) tarafından yazılmış ve geliştirilmiştir ve COTI tarafından desteklenmektedir.

Programlama sürecinde biçimsel yöntemlerin kullanılması, Djed’in tasarım ve kararlılık özelliklerine büyük katkı sağlamıştır. Ayrıca özellikleri resmi teknikler kullanılarak ve matematiksel teoremlerle kanıtlanmıştır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner