Yükleniyor...

35 Milyar Dolarlık Bitcoin Sonsuza Dek Kaybolmuş Olabilir!

Blockchain analitik firması Chainalysis, 35 milyar dolar değerinde olan 3.

Bitcoin BTC kayıp

Blockchain analitik firması Chainalysis, 35 milyar dolar değerinde olan 3.72 milyon Bitcoin’in kaybolduğunu ve muhtemelen bu BTC’lere asla ulaşılamayacağını tespit etti.

Chainalysis: 3.72 Milyon Bitcoin Sonsuza Kadar Kaybolmuş Olabilir!

Yeni bir raporda Chainalysis, Bitcoin’in toplam arzının %20’sinin beş yıl veya daha uzun süredir hareket etmediğini ortaya koyuyor. Firmanın “kayıp BTC’ler” olarak kategorize ettiği bu kripto paraların sahiplerinin BTC’lerine erişmek için gereken özel anahtarlara sahip olmadığı anlamına geliyor. Chainalysis, Bitcoin’in toplam 18.6 milyon BTC arzından yaklaşık 11.1 milyon BTC’nin uzun vadeli yatırımlar olduğunu ortaya koyuyor.

Bu arada şirket, çıkarılan Bitcoin’in yaklaşık %19’unun (yaklaşık 3.5 milyon BTC) daha az ticaret amaçlı  kullanıldığını söylüyor. Rapor, her hafta yaklaşık 340.000 kişinin aktif olarak BTC ticareti yaptığını belirtiyor. Firma bireysel yatırımcıları tanımlayamasa da bireysel ve profesyonel yatırımcılar arasında bir ayrım yapmak için kripto borsalarına transfer ettikleri miktara bakıyor. Chainalysis, bireysel yatırımcıların borsalara 10.000 dolardan daha az BTC bırakan yatırımcılar olduğunu söylüyor.

Blockchain analiz firması, uzun vadeli yatırımcılar tarafından tutulan Bitcoin’in özellikle üçüncü BTC halving’inden sonra hayati bir likidite kaynağı olabileceğini de öne sürüyor. Ancak araştırma şirketi Bitcoin’in fiyatının, uzun vadeli yatırımcılar satış yapmayı düşünmeden önce artması gerektiğine inanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner