Yükleniyor...

Bitcoin Trader’ı Alp Işık’tan, Compound Token Hakkında Özel Açıklamalar

Yerli kripto para topluluğunun sevilen isimlerinden, Bitcoin trader'ı ve YouTuber Alp Işık; son günlerde kripto para topluluğunun en çok konuştuğu konulardan biri olan DeFi ve Compound Token hakkında YouTube kanalında bilgilendirici açıklamalarda bulundu.

k 2

Yerli kripto para topluluğunun sevilen isimlerinden, Bitcoin trader’ı ve YouTuber Alp Işık; son günlerde kripto para topluluğunun en çok konuştuğu konulardan biri olan DeFi ve Compound Token hakkında YouTube kanalında bilgilendirici açıklamalarda bulundu.

Merkeziyetsiz finans yani kısaca DeFi (Decentralized Finance); kullanıcıların 3. taraflara ihtiyaç duymadan, akıllı sözleşmeler yolu ile varlıklarının tüm kontrolünü elinde tutması ve bu sayede klasik finansal sisteme göre daha hızlı finans hizmeti sunması anlamına gelmektedir.

Compound ise sadece akıllı sözleşmelerle çalışan, ‘lending’ denilen borç alıp verme işlemlerinin uygulandığı bir web sitesidir. Compound 15 Haziran’da kendi token’i olan Compound tokeni piyasaya sürdü (COMP) ve tabiri caizse yer yerinden oynadı. Biz de bu yazımızda, bu furyaya ilişkin Alp Işık’ın açıklamalarına yer vereceğiz.

Alp Işık’ın Çağın Sönmez ile yaptığı videoda Sönmez, videonun başında Compound’un başlarda yaşadığı güvenlik sorunlarına değindi. Alp Işık da buna katılarak; henüz yeni bir teknoloji olduğundan bunların olmasının olağan olduğunu belirtti. Sönmez ise şu açıklamada bulundu:

“Compound Token Makerdao’nun Mkr Token’ı gibi değil. Mkr Token daha çok Maker sisteminde bir hissedarlık temsil ediyor.”

Alp Işık ise bu token’ın ilerleyen zamanlarda büyük borsalara girme ihtimalinden bahsederek, Binance gibi merkezi borsalarda oy hakkının tehlike yaratma ihtimaline dikkat çekti. Alp Işık ayrıca ekledi:

“Borsada tutan kişilerin %95’i orda token’dan sadece trader yapıp kâr elde etmek için faydalanırken, borsaların ise ciddi bir gücü olacak.

Örneğin ben halihazırda Compound’ı kullanıyorsam, bana oy hakkı sağlayacak Compound token’ı geliyor ancak başka birisi elindeki parası ile Compound alıp benden daha fazla oy hakkı kazanıyor. Sonuçta bunun önüne geçilemez. Kusursuz bir yapı yok.”

Alp Işık’ın, Çağın Sönmez ile yaptığı inceleme videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner