Yükleniyor...

Erkan Öz: “Merkeziyetsiz Teknolojiler Çabuk Gelsin”

Sosyal medya platformlarında kripto para dolandırıcılıkları yaşanıyor ve önlemlerin birçoğu yetersiz kalıyor.

WhatsApp Image 2020 08 03 at 16.12.38

Sosyal medya platformlarında kripto para dolandırıcılıkları yaşanıyor ve önlemlerin birçoğu yetersiz kalıyor. Bu noktada en çok eleştirilen platformlardan biri olan YouTube, son hareketiyle yeniden eleştiri oklarının hedefi oldu.

Yerli kripto para toplululuğundan Alp Işık, 2 Ağustos akşamında Twitter hesabından yaptığı duyuru ile açtığı canlı yayınları YouTube’un kaldırdığını açıkladı. Işık attığı tweet’te şöyle dedi:

“Youtube’da Bitcoin ve Ethereum transferlerini anlık animasyon şeklinde gösteren canlı yayın açtım, Youtube kaldırdı. Bitcoin ve Altcoin fiyatlarını gösteren 7/24 canlı yayın açtım, YouTube kapattı. 2013 yılından beri Bitcoin anlatıyorum, kanalı kapatmasalar bari!”

Bu tweet’in üzerine ekonomi gazetecisi Erkan Öz de Alp Işık’a destek olarak, bu konularda yaşanan ikiyüzlülüğe dikkat çekti ve şunları belirtti:

“Ama YouTube’da ‘giveaway’ dolandırıcılığı reklamı yayınlamak serbest. Aynı iki yüzlülük klasik medyada da yaşandı. Bitcoin’e hep mesafeli ve olumsuz bakıyor. Ama cayır cayır dolandırıcı Turcoin reklamı yayınlıyorlardı. Hızlı ve merkeziyetsiz teknolojiler çabuk gelsin.”

Gerçekten de Youtube’da Vitalik Buterin gibi birçok popüler ismin adını kullanarak yayınlanan ‘giveaway’ reklamları oldukça popüler. Bu konularda isimleri geçenler birçok kez dava açtılar, fakat YouTube ve Facebook bu tarz reklamları yayınlamakta ısrarcı görünüyor. Öte yandan zaman zaman kripto paralar konusunda içerik üreticilerinin YouTube kanalları kapanıyor. Bu sorun ilerde çözülebilir mi, merakla bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner