Yükleniyor...

Cathie Wood, Bankacılık Krizi ile İlgili Konuştu

Cathie Wood, devam eden krizin tamamen FED politikasının başarsızlığı olduğunu ve kriptonun merkeziyetsiz çözümleriyle önlenebileceğini söyledi.

CathieWood

Cathie Wood, devam eden krizin tamamen FED politikasının başarsızlığı olduğunu ve kriptonun merkeziyetsiz çözümleriyle önlenebileceğini söyledi. 

Varlık yönetim şirketi Ark Invest’in CEO’su Cathie Wood, kripto para birimlerinin ABD’de devam eden banka krizlerinin ortasında güvenli bir sığınak görevi gördüğünü belirtti. Wood, Silicon Valley Bank (SVB), Signature ve diğerlerinin son dönemdeki çöküşünü FED’in politika başarısızlığına bağladı. 

Wood, Kriptoyu Çözüm Olarak Sundu 

ABD’de bankacılık krizleri devam ederken Bitcoin (BTC), ve Ethereum’un (ETH) yaşadığı kazanımlar kripto para fiyatlarındaki kazançları çift haneli sayılara yükseltti. 

Wood, 16 Mart’ta Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda FED’in banka batışlarını önleyememesini eleştirdi. Wood, bankaların ve düzenleyicilerin FED’i felaketin yaklaştığına ikna edememesine şaşırdığını söyledi. Wood, likidite krizi nedeniyle devam eden bankacılık krizinin başlıca sorumlusunun FED Politikası olduğunu savundu. 

Bankalar için menkul kıymet kazançları yüzde 3-5’lik mevduatlara karşılık sadece yüzde 1-2’ydi ve bu da mevduatların sistemden çıkmaya başlamasıyla savunulamaz hale geldi. SVB gibi bazı bankalar da vadeye kadar elde tutulacak menkul kıymetlerini satmak zorunda kaldı ve büyük zararlarla karşılaştı. 

Konu hakkında daha fazla yorum yapan Wood, düzenleyicilerin kriptoyu geleneksel bankacılığın gözetimindeki kendi eksiklikleri için bir günah keçisi olarak kullandıklarını söyledi. 

Wood konuşmasının devamında ise mevcut bankacılık krizinin merkeziyetsiz, şeffaf, denetlenebilir ve aşırı teminatlandırılmış kripto ekosisteminde mümkün olmayacağını belirtti. 

Cathie Wood, yaptığı bu açıklamalarla beraber kriptoyu, geleneksel finans sistemindeki başarısızlıklara çözüm olarak sundu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner