Yükleniyor...

En İyi 5 Web3 Coin’i

Web3 coinleri, internette akıllı sözleşmeler üzerinde çalışan blokzincir projelerini, güvence altına alan kripto para birimleridir.

web3 coinleri

Web3 coinleri, internette akıllı sözleşmeler üzerinde çalışan blokzincir projelerini, güvence altına alan kripto para birimleridir. Merkezi olmayan kripto para borsaları üzerinden bu coinleri satın almak mümkündür. Ayrıca Binance ve Coinbase gibi popüler borsalarda da bulunabilir.

Web3, internet kullanıcılarına verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlarken, web3 coinleri kullanıcıların internetin bir parçasına sahip olmalarına izin verir. Piyasaya akın eden yüzlerce web3 coinleri ile birçok bireysel yatırımcı hesabı yanlış projelere yatırım yapmaktan zarar görmektedir. Dolayısıyla yatırım yapmadan dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur:

  • Piyasa Değeri: Piyasa değeri ne kadar küçük olursa, projenin değerinin artması için o kadar fazla potansiyel vardır. Hali hazırda çok büyük bir piyasa değerine sahip olan projeler çoğunlukla fiyat olarak kabul edilir veya aşırı değerlenir ve bu nedenle bir düzeltme yapılması gerekir.
  • Teknik İnceleme: Bu, projenin arkasındaki konsepti ve fikrin gerçek hayatta uygulanmasını gösteren resmi bir belgedir. Kağıt, projenin vizyonunu taşır, böylece bir projenin potansiyel değerini değerlendirebilirsiniz.
  • Fiyat Geçmişi: Bir projenin fiyat geçmişi, geleceğini tahmin etmek için kullanılabilir. Fiyat yüzde 80’den fazla düştüyse ve ayı sezonu değilse görevler muhtemelen ölmüştür.
  • Ticaret Hacmi ve Likidite: Daha yüksek bir ticaret hacmi, projenin iyi bir yatırım olduğunu gösterir. Düşük işlem hacmi, yatırımcıların projeye olan güven eksikliğini gösterirken, büyük işlem hacmi sağlıklı bir projeyi gösterir.
  • Dolaşımdaki Arz-Toplam Arz: Bir projenin dolaşımdaki arzı, toplam arzına kıyasla küçükse, gelecekte bir kripto varlığının fiyatına zarar verebilecek seyrelme riski vardır.

En İyi Web3 Coinleri

Kripto para piyasasını izleyebileceğiniz birçok web sitesi mevcut. En çok bilinenlerinden biri ise CoinMarketCap. Web 3.0 konularında faaliyet gösteren varlıkları ayrı bir kategori olarak listeliyor. Piyasa değerine göre en iyi sıralamaya sahip web3 coinleri ve projeleri şu şekilde listeleniyor:

1. Polkadot (DOT)

Polkadot, kullanıcıların kendi bilgisayarları üzerinden blokzincir platformlarını çalıştırmak için oluşturulan yazılımdır. Kriptopara ve DeFi ekosistemini büyütmeyi amaçlayan Polkadot için diğer örnekler Ethereum (ETH), Cosmos (ATOM) ve EOSIO (EOS) verilebilir. DOT token sahipleri, ağdaki değişiklikleri önerme ve onaylama yetkisine sahiplerdir.

polkadot

DOT coin arzı 1,2 milyar adettir, piyasa değeri ise 7.2 milyar dolardır. DOT en yüksek ATH fiyatı 4 Kasım 2021’de 54,98 USD olarak kaydedilmiştir. DOT coin en düşük ATL seviyesi 20 Ağustos 2020 tarihinde 2,70 USD’dir.

Polkadot güncel fiyatı şu şekildedir:

polkadot

Polkadot (DOT)

7.43 $

2. Chainlink (LINK)

Chainlink, gerçek dünya uygulamalarına, verilerine ve bir API’ye bağlanabilen, merkeziyetsiz Blockchain Oracle (uzman) platformudur. Chainlink başlangıçta SmartContract olarak adlandırıldı ve Blockchain ile eski sistemler arasındaki boşluğu doldurmayı amaçlıyor. Zincir işleme bir Servis Seviyesi Anlaşması’nda (SLA) belirtilen parametrelerle akıllı sözleşmelere sahip. Oracle verileri müdehaleleri önlemek için toparlar, doğrular, ağ üzerine kaydeder ve Chainlink’in yerel Ethereum token’ı LINK ile ödüllendirme yapar. En önemlisi ise bu verilerin akıllı sözleşmelerde kullanılmasını sağlar.

Chainlink’in ana odak noktası akıllı sözleşmelerle çalışmaktır. Chainlink, akıllı sözleşmeye bağlanmak istediğiniz herhangi bir harici API’ye erişim sağlar. Böylelikle herhangi bir ödeme sistemine veya bankacılık ağına bir sözleşme yoluyla ödeme yapmak mümkündür.

web3 coinleri 1

LINK arzı 6,7 milyon adettir, piyasa değeri ise 269 milyon dolardır. LINK coin en yüksek ATH fiyatı 1 Nisan 2021’de 345,88 dolardır. LINK en düşük ATL seviyesi 26 Aralık 2018 tarihinde 1,05 USD olarak kaydedilmiştir.

Chainlink güncel fiyatı şu şekildedir:

chainlink

Chainlink (LINK)

17.66 $

3. Filecoin (FIL)

Filecoin, güvenli ve güvenilir bir depolama ve kurtarma ağının oluşturulmasını teşvik etmek için yerel kripto para birimi olan FIL’i kullanan merkeziyetsiz bir veri depolama ağıdır. Kullanıcılar, dosyalarını ağı kolaylaştırmaktan sorumlu bilgisayarlar olan depolama madencilerinde depolamak için FIL öderler. Bu sistem geleneksel yedeklemelerle uğraşmanın zorlu kurulumuyla uğraşmaktan kaçınmak isteyenler veya hükümet sansürlerini atlatmak isteyenler tarafından kullanılabilir.

filecoin

Filecoin, dosyaların zaman içinde güvenilir bir şekilde depolanmasını sağlamak için yerleşik ekonomik teşviklerle dosyaları depolayan zincirler arası (peer-to-peer) bir ağdır.

FIL arzı 410 milyon adettir, piyasa değeri ise 2.3 milyar dolardır. Filecoin güncel fiyatı şu şekildedir:

filecoin

Filecoin (FIL)

5.94 $

4. Internet Computer (ICP)

Internet Computer (ICP), akıllı sözleşmeler ve diğer merkezi olmayan uygulamaların web hızında çalışması için “sınırsız” bir ortam sağlamayı amaçlayan blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir ağdır. İsviçre merkezli kriptografi vakfı DFINITY tarafından başlatılan Internet Computer, Ethereum gibi diğer blok zinciri ağlarının ölçekleme sorunlarını potansiyel olarak çözebilecek önemli altyapı yükseltmeleri sağlar.

DFINITY’nin site savunucuları olan Internet Computer’ı kullanarak geliştiriciler, zincir üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışan toplu pazar tokenize sosyal medya platformlarından, tüm DeFi ekosistemlerinden ve hatta Ethereum tabanlı dApp’lerden her şeyi oluşturabilirler.

Internet computer

Internet Computer arzı 300 milyon adettir, piyasa değeri ise 1,5 milyar dolardır.

ICP coin en yüksek ATH fiyatı 10 Mayıs 2021’de 700,65 dolardır. ICP en düşük ATl seviyesi 19 Aralık 2019 tarihinde 3,40 USD olarak kaydedilmiştir.

Internet Computer güncel fiyatı şu şekildedir:

internet-computer

Internet Computer (ICP)

12.30 $

5. The Graph (GRT)

The Graph, Ethereum ve IPFS gibi ağlar için veri sorgulamak için bir indeksleme protokolüdür. Sembolu GRT olan The Graph Coin, üç operatör ve tüketici arasındaki işi koordine etmek için gerekli olan ağın yerel token’ıdır. The Graph, doğrudan sorgulanması zor olan verileri sorgulamayı mümkün kılmaktadır. Bilgi erişimini kolaylaştırmak için çeşitli blok zinciri uygulamalarından veri toplamak, işlemek ve depolamak için kullanılan açık kaynaklı bir yazılımdır.

web3 coinleri 2

Ethereum blok zincirinde başlatılan protokolün amacı geliştiricilere yardımcı olmaktadır. Platform, geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamaların (dApp) verimliliğini artırmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir. Ağa hizmet sağlayan ve dizin oluşturucu olarak da tanımlanan The Graph kullanıcıları, verilerin işlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kullanıcılar, verilerin uygulamalara iletilmesinde de görev almaktadır.

GRT arzı 8,8 milyar adettir, piyasa değeri ise 1,3 milyar dolardır. The Graph güncel fiyatı şu şekildedir:

the-graph

The Graph (GRT)

0.327824 $

Veriler ve kripto varlıklar CoinMarketCap’in ilgili kategorisindeki piyasa değeri açısından en iyi sıralamaya sahip olanlar arasından derlenmiştir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner