Yükleniyor...

Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankası’ndan Kredi Alacak

Bankacılık krizinden etkilenen Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankası’ndan 54 milyar dolarlık kredi alıyor.

credit suisse

Bankacılık krizinden etkilenen Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankası’ndan 54 milyar dolarlık kredi alıyor.

15 Mart Çarşamba günü hisselerinde yüzde 30’un üzerinde değer kaybı yaşayan Credit Suisse, İsviçre Ulusal Bankası’ndan 50 milyar frank (54 milyar dolar) borç alacağını duyurdu. 

Bankayı Yeniden İstikrara Kavuşturmak İçin Adımlar Atıldı

2008’deki mali krizden bu yana büyük bir İsviçreli kredi kuruluşunda benzeri görülmemiş olan bu hamleler, Credit Suisse’nin likiditesini güçlendirmek için oldukça önemli. Bankanın hisseleri 15 Mart Çarşamba günü yüzde 31’e varan oranlarda değer kaybetti. Bu gelişme sonrası bankaya karşı oluşan şüpheler, bankacılık hisselerindeki küresel satışlarla birleşince tahvilleri derin bir mali sıkıntıya soktu. 

Yaşanan bu krizden sonra hükümet, merkez bankası ve mali düzenleyici Finma, bankayı yeniden istikrara kavuşturmanın yollarını aramaya başladı. 

İcra Kurulu Başkanı Ulrich Koerner yaptığı açıklamada: “Bu önlemler, stratejik dönüşümümüzü sürdürürken Credit Suisse’i güçlendirmek için kararlı adımlar attığımız gösteriyor. Ekibim ve ben, müşteri ihtiyaçları etrafında inşa edilmiş daha basit ve daha odaklı bir banka sunmak için hızla ilerlemeye kararlıyız” ifadelerini kullandı. 

Kökleri 1856 yılına kadar uzanan İsviçre’nin en büyük ikinci kredi kuruluşu, son birkaç yıldır birçok sorunla karşı karşıya kaldı. Şirketin geçen yıl yaşadığı 7,3 milyar franklık zarar, önceki on yılın karını da silip süpürmüş oldu. Bankanın son yıllarda yaptığı strateji değişiklikleri şu ana kadar yatırımcıları kazanmayı ya da müşteri çıkışlarını durdurmayı başaramadı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner