Yükleniyor...

Cayman Adaları Kripto Para Endüstrisinde Düzenlemeye Gidiyor

Cayman Adalarındaki mali yetkililer kripto para endüstrisi için düzenleyici tedbirler önerdiler.

cayman adaları 1280x720

Cayman Adalarındaki mali yetkililer kripto para endüstrisi için düzenleyici tedbirler önerdiler. Önerilen düzenlemeler FATF yönergelerine dayanıyor.

Cayman Adaları’ndaki mali yetkililer, büyüyen kripto para endüstrisini FATF gereklilikleriyle uyumlu hale getirmek ve ülkedeki hizmet sağlayıcılarının uluslararası düzeyde rekabet etmesini sağlamak için yeni kripto para kuralları önerdi. Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcısı olarak adlandırılan beyanname, hükümetin finansal hizmetler sektöründe reform yapmaya çalışırken önerdiği beş beyannameden biridir. Tasarı, ülkedeki dijital para birimi işletmeleri için kayıt sürecini içeriyor. Diğer bazı ülkeler de FATF yönergelerine dayanan yeni kripto düzenlemeleri uyguladı. 

Tasarıya Göre Kripto Para Endüstrisi Cayman Adaları Yetkililerinin Denetimine Girecek

Önerilen tasarı dijital para endüstrisini Cayman Adaları Para Politikaları Otoritesi’nin gözetimi altına sokuyor. Sanal Varlıklar Hizmet Sağlayıcıları Beyannamesi, otoritelerin bilgisi dahilinde kayıt olmaları ve bu kayıdın her yıl 15 Ocak’tan önce yenilenmesini içerir. Tasarıya göre Para Politikaları Otoritesi, kripto şirketinin yeterli sayıda vasıflı insana sahip olup olmadığı, yeterli siber güvenlik önlemleri alıp almadığı, yeterli sermaye ve sağlam muhasebe sistemleri gibi faktörleri dikkate alacak. Bir sanal varlık hizmet sağlayıcısının, çalışma lisansı almadan önce Cayman Adaları’nda kayıtlı bir ofisi olması gerekir.

Otoritelere Geniş Yetki

Teklif edilen yasa uyarınca lisans almak için bir kripto şirketi, hizmetinin Adalardaki finansal hizmetleri geliştirdiğini ve küresel standartlara uygun olduğunu kanıtlamalıdır. Ancak sanal alandaki şirketler, hizmetlerini daha fazla özgürlükle geliştirmelerini sağlayacak diğer VASP’lere uygulanan şartlardan muaftır. Önerilen tasarı ayrıca yetkililere kripto para endüstrisi üzerinde gözetim yetkilerini de vermektedir. 

Tasarıya göre otorite; lisansı iptal edebilir, belirlenmiş yönergelere uymayan herhangi bir şirketi dava edebilir ve herhangi bir kıdemli memurun yerine bir VASP getirebilir. Cayman Adaları Maliye Bakanı Tara Rivers, önerilen tasarının altındaki bu önlemlerin, adaların küresel bir kripto para birimi merkezi konumunu güçlendirmesini sağlayacağını söyledi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner