Yükleniyor...

CBOE, Bitcoin ETF Başvurusunu Geri Çekti

Kripto para birimi topluluğunun bir Bitcoin ETF'si için en iyi umudu olan CBOE BZX borsasında listelenecek olan VanEck SolidX Bitcoin Trust başvurusu geri çekildi.

Bitcoin ETF Kararı

Kripto para birimi topluluğunun bir Bitcoin ETF’si için en iyi umudu olan CBOE BZX borsasında listelenecek olan VanEck SolidX Bitcoin Trust başvurusu geri çekildi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir belgeye göre, CBOE, 22 Ocak’ta fiziksel olarak desteklenen Bitcoin ETF başvurusunu geri çekti.

Başvuru Geçici Olarak Geri Çekildi

SEC Genel Sekreter Yardımcısı Eduardo A. Aleman’a atfedilen belgede CBOE’nun neden başvuruyu geri çektiği açıklanmıyor. Bununla birlikte, uzun süredir devam eden ABD hükümetinin kapatma durumu ETF başvurusunun son tarihinden önce onaylanması olasılığını giderek azalttı. Sonuç olarak, borsa operatörü CBOE, SEC’in ana ekibi tarafından reddedilmek yerine, başvuruyu geri çekmeye ve yeniden başvuru yapmaya karar vermiş olabilir. Nitekim VanEck’ten Gabor Gurbacts, Bitcoin ETF başvurusunun geçici olarak geri çekildiğini belirttiği bir tweet attı.

Çeşitli firmaların sayısız girişimlerine rağmen SEC henüz bir Bitcoin ETF’sini onaylamadı. Birçok kripto para birimi analisti, VanEck SolidX Bitcoin Trust’ı yalnızca varlıklı yatırımcıların hisse satın alabilecekleri şekilde yapılandırılmış olması şartından dolayın sektörün en umut veren ETF başvurusu olarak görüyordu. Geçtiğimiz günlerde bir VanEck yöneticisi, başvurunun onaylanması konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimser olduğunu söylemişti. ETF başvurusunun geri çekilmesinden sonra Bitcoin fiyatında hafif bir düşüş kaydedildi. Haberi hazırladığımız sırada Bitcoin fiyatı 3.587 dolardan (CoinMarketCap’in verilerine göre) el değiştiriyordu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner