Yükleniyor...

CBOE, VanEck’in Bitcoin ETF’i İçin Başvuruda Bulundu

Küresel hisse senedi ve türev borsası olan CBOE Global Markets, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) VanEck'in Bitcoin ETF'ini listelemek ve ticaretini yapmak için bir talepte bulundu.

cboe vaneckin bitcoin etfi icin basvuruda bulundu

Küresel hisse senedi ve türev borsası olan CBOE Global Markets, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) VanEck’in Bitcoin ETF’ini listelemek ve ticaretini yapmak için bir talepte bulundu. Bu talep, VanEck’in ABD’de Bitcoin’e bağlı bir ETF başlatma yolculuğunu yeniden canlandırıyor.

CBOE sözcüsü şu ifadeleri kullandı:

”Başvurumuz, VanEck’in 30 Aralık’taki önceki S-1 dosyalamasına dayanıyor ve piyasaya sürülen ilk ABD Bitcoin ETF’i olabilecek sonraki adımları temsil ediyor.”

Kanada, geçtiğimiz haftalarda büyük ilgiyle karşılanan iki Bitcoin ETF’i onayladı. Geçen ayın sonlarında piyasaya sürüldüğünden bu yana Purpose Bitcoin ETF’inin yönetimi altında olan varlık miktarı 400 milyon doları aştı.

CBOE, ETF’in avantajlarını şu şekilde sıraladı:

“ETF yoluyla bir Bitcoin pozisyonuna sahip olmak, perakende yatırımcılar için doğrudan spot Bitcoin satın almaya kıyasla bazı avantajlar sunuyor. En önemli avantaj, Custodian’ın fonun Bitcoin varlıklarını muhafaza etmek için kullanılmasıdır. Sponsor, fonun Bitcoin’ini tutma şekli nedeniyle NYDFS tarafından kiralanan ve düzenlenen bir fon şirketi olan Custodian’ı dikkatlice seçti.”

Chicago borsa operatörü, geçen yılın sonlarında bir veri ürünü aracılığıyla Bitcoin piyasasına geri dönme niyetini açıkladı. Firma, işin Bitcoin’e ve ticareti yapılabilir diğer ürünlere bağlı yeni endekslere yol açabileceğini söyledi.

Firma 2019’da özellikle 2017’de piyasaya sürdüğü Bitcoin vadeli işlem ürününü sonlandırdı.

Bloomberg’den Eric Balchunas, The Scoop’un yakın tarihli bir bölümünde, SEC’in böyle bir fonu onaylamasının an meselesi olduğunu söyledi:

”Bence SEC’in bu fikre alışması an meselesi ve bunun oldukça hızlı olacağını hayal edebiliyorum. Ama yine orada değilim, düzenleyici değilim. İnsanlarla konuştuğumda duyduğum şey bu.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner