Yükleniyor...

Chainalysis Verilerine Göre, Kripto Yatırımcıları 2021’de 163 Milyar Dolar Kazanç Sağladı

Blokzinciri veri şirketi Chainalysis verilerine göre, kripto yatırımcıları 2021’de 163 milyar dolar kazanç elde etti.

rapor

Blokzinciri veri şirketi Chainalysis verilerine göre, kripto yatırımcıları 2021’de 163 milyar dolar kazanç elde etti. 

Önde gelen kripto veri analiz şirketlerinden biri olan Chainalysis, kripto yatırımcılarının kazançlarını ele alan bir blog yazısı yayımladı. Buna göre şirket, kripto yatırımcılarının geçtiğimiz sene yaşanan kripto fiyatlarının patlamasından 163 milyar dolar kazandığını tahmin etti. 

ABD’li yatırımcılar, bu miktarın %29’una karşılık gelen 47 milyar dolar ile kazanca liderlik etti. Onu ise İngiltere, Almanya, Japonya ve Çin takip etti. 

%92’ü BTC ve ETH’den 

Tahmin edileceği üzere kazançların %93 gibi büyük bir çoğunluğu Bitcoin ve Ethereum ile elde edildi. Bu noktada DeFi protokollerin çoğunluğunun Ethereum üzerinde inşa edilmiş olmasına ve bu protokollerin öncelikli olarak ETH’yi kullandığı belirtildi. 

Eksikleri Var

Diğer taraftan raporun kaba bir tahmin olduğuna da dikkat çekildi. Şirket temelde fonların borsalara yatırıldığı ve çekildiği zaman arasıdaki farkı takip etti. 

Ayrıca işlemlerin, blokzinciri işlemleri coğrafi bilgi içermediği için ülkelere ayırmanın zorluğu da belirtildi. Bu noktada veriler, işlem verileri ve web trafiği bilgilerine dayandırıldı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner