Yükleniyor...

Charlie Lee’ye Göre 55 Milyar XLM’nin Yakılması Merkezileşmeyi Artırdı!

5 Kasım'da Stellar Development Foundation (SDF), 3.

Charlie Lee’ye Göre 55 Milyar XLMnin Yakılması Merkezileşmeyi Artırdı

5 Kasım’da Stellar Development Foundation (SDF), 3.5 milyar dolar değerinde 55 milyar adet XLM’nin yakıldığını duyurmuştu. Bu şekilde XLM arzının yaklaşık yarısı yakılmış oldu. Bu kararın alınmasına neden olarak yaklaşık 85 milyar XLM’lik önceki elde tutulan koinlerin ağın ihtiyaçlarına tam olarak uymadığına inanılması gerekçe gösterildi.

Bu duyurunun hemen ardından Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee Twitter’dan açıklamada bulundu ve SDF’nin yayınladığı rakamları referans alarak Vakfın XLM’in tedarikindeki toplam kontrolünün yüzde 16’dan yüzde 24’e çıktığını belirtti:

Lee, toplam arzın 105 milyar adet XLM’den 50 milyar adet XLM’ye düşmesine karşın SDF’nin kontrollünde XLM miktarının sadece 17 milyar XLM’den 12 milyar XLM’ye düştüğüne dikkat çekti. Bu, SDF’nin artık yüzdelik olarak mevcut arzın daha fazlasına sahip olduğu anlamına geliyor.

Bu durumdan yola çıkan Lee, bunun kripto dünyasında genellikle olumsuz olarak görülen merkezileşmenin artmasına neden olduğu görüşünde. Bununla birlikte, bazı Stellar destekçileri bu değerlendirmenin konuyla alakasız olduğunu ve SDF’nin istediklerini yapma konusunda serbest olduğunu belirterek projeyi savunmaya geçti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner