Yükleniyor...

ChatGPT ve Bard’dan dikkat çeken kripto tahminleri!

Popüler yapay zeka uygulamaları Bard ve ChatGPT, 2024 yılına dair çarpıcı kripto tahminlerinde bulundu.

Bard ChatGPT

Popüler yapay zeka uygulamaları Bard ve ChatGPT, 2024 yılına dair çarpıcı kripto tahminlerinde bulundu.

2023 yapay zekanın ön plana çıktığı ve dünyanın şaşkına uğradığı bir yıldı. Yapay zeka girişimleri gelişmeye başladı ve birçok konuda bilgi sahibi oldu. Yapay zekanın özellikle kriptoyla etkileşimi merak uyandırdı.

Cointelegraph yılın en çok kullanılan yapay zeka uygulamalarından Bard ve ChatGPT’ye 2024’e ilişkin kripto tahminlerini sordu. Yapay zekaya sorulan sorular arasında ise Bitcoin spot ETF’ler ve Bitcoin fiyatı yer aldı.

Bard ve ChatGPT’den Bitcoin’in 2024 fiyat tahmini

Cointelegraph popüler yapay zeka platformları Bard ve ChatGPT’ye Bitcoin’in 2024 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşabilme ihtimalini sordu. Google’ın yapay zeka girişimi Bard, Bitcoin gibi değişken bir varlığın gelecekteki fiyatını tahmin etmenin zor olduğunu belirtti. Ancak Bard tekrar edilen soruya nihayet yanıt vermeyi tercih etti. Analistlerin görüşlerini derleyen Bard’a göre, 2024 yılında Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacak ve 50 bin dolar ila 120 bin dolar arasında fiyatlanacak.

Cointelegraph’ın Bitcoin fiyat tahmini sorusuna Bard, şu yanıtı verdi; “Birçok analist Bitcoin’in 2024 yılında 120.000 dolarlık bir fiyata ulaşabileceğini öngördü. Bu tahminler, Bitcoin yarılanması, artan benimsenme, düzenlemelerde netlik ve spot Bitcoin ETF’lerin onaylanma ihtimali dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayanmaktadır.”

Diğer taraftan, son zamanların en çok konuşulan yapay zeka platformu ChatGPT de tıpkı Bard gibi 120 bin doları işaret etti.

Bard ve ChatGPT’den Bitcoin spot ETF’lere yönelik tahmin

Kripto para piyasasının en önemli gündem maddesi Bitcoin spot ETF’ler oldu. Kurumsalların Bitcoin spot ETF’lerinin onaylanması ve sektöre trilyonlarca dolar aktarması bekleniyor.

Cointelegraph, Bard ve ChatGPT’ye Bitcoin spot ETF’ler hakkındaki düşüncelerini sordu. Bard, SEC’in düzenleme eksikliği ve Bitcoin’in oynaklığı nedeniyle potansiyel bir piyasa manipülasyonundan endişe duyduğunu söyledi. Bard’a göre aşağıdaki faktörler SEC’in kararını etkileyebilir:

  • Güvenilir, düzenlenmiş bir spot Bitcoin piyasasının geliştirilmesi.
  • Bitcoin’in kurumlar tarafından giderek daha fazla benimsenmesi.
  • Kripto para birimleri için genel düzenleyici ortam

Cointelegraph, Bard ve ChatGPT’ye Bitcoin spot ETF’lerinin ne zaman onaylanacağını sordu. Bard, 2024 yılının başlarında onayın gelmesini beklerken, ChatGPT Ocak ayını işaret etti. Ancak ChatGPT, BlackRock yöneticisi Steven Schoenfeld’in görüşüne dayanarak Nisan 2024’e kadar beklenilebileceğinin de altını çizdi.

2024’ün kripto trendleri neler olacak?

Cointelegraph, kripto yatırımcılarının da merak ettiği soruyu yapay zeka platformlarına yöneltti. Bard ve ChatGPT’ye 2024’ün kripto trendlerinin neler olabileceği soruldu.

Bard, 2024’deki trendlerin ortaya çıkışını kurumsal yatırıma dayandırdı. Google’ın yapay zekası 2024 yılında kurumsal benimsenmede artış yaşanacağını belirtti. Bard, bu artışı Bitcoin’in daha nitelikli kullanımına ve anlamlı nedenlerden dolayı (enflasyona karşı korunmak) tercih edilmesine bağladı. Bard, kurumlardan gelen yatırımlarla Bitcoin’in ana akım olması halinde kripto paralardaki yükselişin süreceğini işaret etti.

ChatGPT ise 2024 yılında bizleri bekleyen kripto trendlerini şu şekilde sıraladı:

  • Merkeziyetsiz özel tanımlayıcılar (DePIN’ler)
  • Restaking protokolleri
  • Veri kullanılabilirliği ve depolama katmanları
  • Gerçek dünya varlık tokenizasyonu (RWA’lar)
  • Yapay zeka odaklı kripto paralar

Yapay zekanın birçok konuda fikir sahibi olması ve tahminlerde bulunması dikkat çekici. Ancak yapay zeka, öğrenme aşamasında olduğu için tahminlerinde yanılabiliyor. Cointelegraph’a göre Google’ın Bard’ı ve OpenAI’nin ChatGPT’si halen daha genç. Bu nedenle yapay zeka bilgilerinin iki kez kontrol edilmesi gerekiyor. Örneğin Bard, kendisine yöneltilen 2024’ün potansiyel kripto para birimleri sorusuna ilginç bir yanıt verdi. Bard, 2024’ün potansiyelli kripto para birimlerinden birinin LUNA olduğunu söyledi. Bilindiği üzere LUNA, Terra ekosisteminin çöktüğü dönemde büyük bir hayal kırıklığı yarattı ve kripto yatırımcılarını mağdur etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner