Yükleniyor...

Chiliz, Dünya Kupası Heyecanı ile Yükselişe Geçecek mi?

Piyasalar Ne Durumda?

Piyasalar Ne Durumda?

Kripto para piyasası son bir haftadır zorlu bir süreçten geçti. FTX krizinin yaşanması birçok kripto varlığın yoğun değer kaybı yaşamasına neden oldu. Son 24 saatlik verilere baktığımızda Bitcoin’in %4’ün üstünde Ethereum’un ise %7’nin üzerinde artışlar yaşayarak kayıpları telafi etmeye çalıştıklarını görüyoruz. En çok yükselen kripto varlık ise %25’ten fazla artışla Chiliz oldu. Bir hizmet token’ı olan Chiliz, taraftar token’ları satın almak için kullanılabiliyor. Dünya Kupası’nın da başlamasına 9 gün kaldığını göz önünde bulundurursak sanırım hepimiz aynı soruyu düşünüyoruz. Chiliz ve fan token’larda dünya kupasının etkisi olacak mı?

Cevap, tabi ki evet. Chiliz ekosistemi, yaklaşmakta olan Fifa Dünya Kupası beklentisiyle bir süredir pozitif fiyatlanıyordu. 7 Kasım tarihinde 7 ayın en yüksek seviyesini gören Chiliz 29 cent’e kadar yükselmişti. Neredeyse tüm kripto varlıkların fiyatını derinden sarsan FTX krizi sonrası Chiliz’de de kayıplar yaşandı ve chiliz 18 cent seviyesine kadar gerilemişti. 

Chiliz Chain 2.0 

9 Kasım’da Chiliz tarafından yapılan bir açıklamayla CHZ token’ın diğer fan tokenlar ile birlikte tek bir blok zincirinde birleşeceği duyuruldu. Chiliz tarafından geliştirilen fan tokenler her ne kadar Ethereum sanal makinesi ile uyumlu Chiliz Chain’de geliştirilse de, Chiliz token ethereum blok zincirini kullanıyor.

9 Kasım tarihli bu duyuruyla birlikte Chiliz ekibi Chiliz Chain’in yeni sürümü olan Chiliz Chain 2.0’ın Ethereum virtual machine ile çalışmaya devam edecek. Fakat bu yeni sürüm sayesinde saniye başına düşen işlem kapasitesinin artırılması hem de işlem ücretinin dürüşülmesi hedefleniyor. Henüz test aşamasında olan Chiliz Chain 2.0 mainnet lansmanına dek toplamda 6 farklı geliştirme aşamasından geçecek. Bu duyuru yapıldığında fiyatta yükseliş yaşanması bekleniyordu fakat kripto pazarının erimesi nedeniyle bu artış gerçeklememişti. 

Dünya Kupası ve Fan Token’lar

20 Kasım ve 18 Aralık tarihleri arasında Katar’da gerçekleşecek olan dünya kupası, fan token sahipleri tarafından heyecanla bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Arjantin ve Portekiz milli takımlarının fan tokenlerı yatırımcılarına muazzam getiriler sağladı. Her iki takımın da dünya kupasında yer alacağını düşünürsek, fan tokenler dünya kupası heyecanıyla fiyatlanmaya devam edecek gibi duruyor. Şu anda da son 24 saatlik verilere baktığımızda Arjantin milli takımının fan token’ının %18’in üzerinde artış kaydettiğini Portekiz milli takım fan tokenının da %16 değer kazandığını görüyoruz. Bu verileri göz önünde bulundurursak önümüzdeki günlerde dünya kupasının başlamasıyla beraber milli takımların maç performanslarına bağlı olarak fan tokenlerda yükselişler ve düşüşler görebiliriz. Chiliz özelinde bu konuyu değerlendirecek olursak, Testnet’i başlatılan Chiliz Chain 2.0’ın da 2022’nin son çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Bu gelişme ve dünya kupası etkinliği ilerleyen günlerde Chiliz fiyatında daha iyi seviyeleri görmemizi sağlayabilir.

CHZ Fiyat Analizi

Şu anda 22 cent seviyesinin biraz üzerinde fiyatlanan Chiliz için takip edilecek ilk direnç seviyemiz 23 cent noktasında bulunuyor. Eğer Chiliz yükselişine devam ederse karşılacağı bir diğer direnç noktası ise 27 cent seviyesinde. Olası düşüş senaryosunda takip edilecek noktalar ise 20 cent ve 17 cent seviyelerinde yer alıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner