Yükleniyor...

Çin, 3000 ATM’de Dijital Yuanı Kullanılabilir Hale Getirdi

Çin, dijital yuanın benimsenmesini artırma çabalarını sürdürüyor.

3000 atm dijital yuan

Çin, dijital yuanın benimsenmesini artırma çabalarını sürdürüyor. Ülke, dijital para biriminin popülaritesini artırmak için piyangolar düzenledi. Şimdiye kadar 40 milyon dolardan fazla dijital yuan dağıtıldı.

Çin, Pekin’deki 3000’den fazla ATM’ye dijital yuan desteği ekleyerek dijital yuanının benimsenmesini artırmayı umuyor. Vatandaşlar dijital yuanı nakit olarak çekebilecek ve bunun tersi de mümkün olacak.

ATM’lerde Kullanılabilir Hale Geldi

Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC), dijital yuanı Pekin’deki 3.000’den fazla ATM’de kullanılabilir hale getirdiğini duyurdu. Çin, merkez bankası dijital para birimini (CDBC) uygulayan ilk ülke oldu. Dijital yuan, özellikle Covid-19 pandemisi ülkeyi vurduğundan beri popüler olduğunu kanıtladı. Vatandaşlar, dijital yuanları nakde çevirmek için ATM’leri kullanabilecek ve bunun tersi de mümkün olacak. Bu duyurudan önce, Pekin’deki yalnızca 10 ATM dijital para birimini destekliyordu.

Çin, benimsenmeyi daha da artırmak için altı şehirde piyangolar yürütüyor. Ekim ayından bu yana, eşantiyonlarla 40 milyon dolardan fazla dağıtıldı. Çin ayrıca, CBDC’lere dayalı küresel bir ödeme ağı oluşturmak için dijital para birimi uygulayan başka bir ülke olan Birleşik Arap Emirlikleri ile güçlerini birleştirdi. Mevcut üyeler arasında BIS İnovasyon Merkezi, Hong Kong Para Otoritesi ve Tayland Bankası bulunmaktadır.

CBDC dünyasına hazırlanan tek ülke Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri değil. Endonezya da kısa süre önce, COVID-19 krizinin ortasında dijital işlemlerdeki patlama nedeniyle dijital para birimi çıkarma planlarını duyurdu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner