Yükleniyor...

Çin’in Blockchain Hamleleri Devam Ediyor

Çin’in Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi (NIPA), 1 Şubat’tan itibaren yürürlüğe girecek olan Blockchain patent başvuruları için kuralları açıklamaya devam ediyor.

Çin Blockchain

Çin’in Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi (NIPA), 1 Şubat’tan itibaren yürürlüğe girecek olan Blockchain patent başvuruları için kuralları açıklamaya devam ediyor. NIPA, Aralık 2019’un sonunda, yeni ortaya çıkan teknolojiler için patent başvurularının revize edilmiş yönergelerini açıklamıştı. Bu revize edilmiş yönergeler, Blockchain, yapay zeka, büyük veri ve iş kuralları ile yöntemleri gibi alanları kapsıyor.

Bu revize edilmiş kurallardan biri Blockchain düğümleri (node’ları) arasındaki güvenli iletişim ile ilgili yöntem ve cihazla ilgili. Buluş patent başvurusu, Blockchain iş düğümlerinin birbirleriyle iletişim kurarken gizlilik verilerini sızdırması sorununu çözen bir Blockchain düğüm iletişim yöntemini ve cihazını öneriyor.

NIPA’nın yönetmenliğinde, “Bir Blockchain’deki bir iş düğümü bir iletişim bağlantısı kurmadan önce, iletişim isteğinin CA sertifikasına sahip olup olmadığına ve önceden yapılandırılmış bir CA güven listesine göre bir iletişim bağlantısı kurulup kurulmayacağını belirleyebilir. Bu, iş düğümlerinin özel veri sızdırması olasılığını azaltır ve blok zincirinde depolanan verilerin güvenliğini artırır.” ifadelerine yer veriliyor.

Analistler, kuralların revizyonunun Blockchain gibi yeni endüstrilerin gelişim ihtiyaçlarına verilen doğrudan bir yanıt olduğunu söylüyor. Bu durum aynı zamanda Çin’in fikri mülkiyetin korumasını güçlendirme verdiği stratejik öneme işaret ediyor. Ayrıca Pekin yönetiminin yeni ortaya çıkan alanlarda patent başvurusu sahiplerine karşı daha dostça yaklaşımını da gösteriyor. Bunların hepsi, çok beklenen dijital Çin Yuanı için de yolu açıyor gibi görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner