Yükleniyor...

Çin Dört Kentte Dijital Para Birimi Testine Başladı

Edinilen son bilgilere göre, Çin yakında Merkez Bankası Dijital Para Birimi'ni (CBDC) sunmaya hazır olacak ve şu anda bu teknoloji test aşamasında.

in dijital yuan

Edinilen son bilgilere göre, Çin yakında Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) sunmaya hazır olacak ve şu anda bu teknoloji test aşamasında.

Son zamanlarda, CBDC için bir uygulama gösteren, büyük Çin sosyal medya platformu WeChat üzerinde dolaşan ekran görüntüleri ortaya çıktı. Resimler Twitter’da önemli isimler tarafından da paylaşıldı. Çin’de şu anda bunun demeleri başladı bile. Suzhou, Chengdu, Xiongan ve Shenzhen dahil olmak üzere ülkedeki dört kentle sınırlı olan bu deneme çalışmaları sonucunda dijital paraların yavaş yavaş uygulamay sokulacağı dile getiriliyor. Çin’in Suzhou kentindeki belediye çalışanları ise maaşlarını dijital para ile alacak ilk kişiler olacak.

Katkıda Bulunacak

Bir habere göre, Çin Halk Bankası (PBoC), CBDC’nin Çin’deki finansal koşullara birkaç şekilde katkıda bulunacağını söylüyor. Buna göre şu ifadeler kullanılıyor:

“Üst düzey tasarımı güçlendirecek, yasal dijital para biriminin araştırma ve geliştirmesini istemeden ilerletecek, nakit verme ve iade sistemleri reformunu sistematik olarak teşvik edecek ve banknot işleme işinin tanıtımını, banka korumalarının ve ihraç fonlarının teşvikini hızlandıracak.”

Çin, CBDC’sini geçen yıldan bu yana geliştiriyor. Birçoğu, Facebook’un kendi kripto para birimi Libra için planlarını açıklamasından kısa bir süre sonra Çin’in bunu yapma gereğini gördüğünü düşündü.

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner