Yükleniyor...

Çin’in En İyi Ekonomistleri Merkez Bankası Destekli Dijital Para Görüşünü Destekliyor

Çin'in lider teknoloji devi Tencent'in yaptığı son araştırma, Çin’in en iyi ekonomistlerinin merkez bankası destekli dijital para biriminin (CBDC) ihraç edilmesi konusunda görüş ayrılıklarının olduğunu ortaya koyuyor.

Çin Merkez Bankası Destekli Dijital Para

Çin’in lider teknoloji devi Tencent’in yaptığı son araştırma, Çin’in en iyi ekonomistlerinin merkez bankası destekli dijital para biriminin (CBDC) ihraç edilmesi konusunda görüş ayrılıklarının olduğunu ortaya koyuyor. Sık sık Çin’in Facebook’u olarak anılan bir firma olan Tencent tarafından yapılan bir anket, aracı kurumlardaki ve yatırım bankalarındaki 103 baş ekonomistin ve üniversite profesörlerinin CBDC ve Blockchain teknolojisi konusunda görüş ayrılıkları yaşadıklarını gösteriyor.

Çoğunluk Merkez Bankası Destekli Dijital Para Görüşünü Destekliyor

Araştırmaya katılanlarının yüzde 33’ü Blockchain teknolojisi ile ilgili olumlu düşündüğünü bildirdi. Yüzde 32’si ise Bitcoin gibi kripto para birimlerinin arkasındaki teknolojinin iddia edildiği kadar önemli olmadığını söylerken, yüzde 19’u teknolojinin dünyaya anlamlı bir etkisinin olmayabileceği görüşünde. 8BTC’ye göre, Çinli uzmanlar Blockchain’in gelişme eğiliminden ve gelecekteki potansiyel uygulamalarından emin değiller. Araştırmaya katılan ülkenin en üst düzey ekonomistlerinin yüzde 40’ı Çin Halk Bankası’nın (PBoC) devlet destekli bir dijital para biriminin ihraç edilmemesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. Öte yandan araştırmaya katılanların yüzde 51’i merkez bankası destekli dijital para görüşünü desteklediklerini söyledi. Araştırma sonucunda hazırlanan raporda, Çin’deki elektronik ödemelerin artmasının teknoloji meraklısı bankaların tehdit olarak gördükleri nakit kullanımını azalttığı belirtiliyor.

Çin, Blockchain teknolojisini destekleyen ülkeler arasında yer alsa da kripto paralara savaş açmış durumda. Ülke, Eylül 2017’de aldığı karar ile Bitcoin gibi kripto para birimleri ve kripto para borsaları yasakladı. Malta gibi ülkeler ise kısmen Blockchain teknolojisi için tam düzenleyici bir çerçeve oluşturan ilk ülke. Öyle ki Malta Blockchain adası olarak isimlendiriliyor. Malta’nın Başbakan’ı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 73. Oturumu sırasında Blockchain’in kripto para birimlerini paranın kaçınılmaz geleceği haline getirdiğini iddia etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner