Yükleniyor...

Çin’in Kendi Kripto Parasını İlk Olarak Kullanacak Şirketler Belli Oldu

Facebook'un kripto parası Libra'sını duyurmasının ardından Çin'in kendi ulusal kripto parasını çıkarma hazırlığı yaptığı bir süredir sıklıkla konuşuluyor.

Çin Kripto Para

Facebook’un kripto parası Libra’sını duyurmasının ardından Çin’in kendi ulusal kripto parasını çıkarma hazırlığı yaptığı bir süredir sıklıkla konuşuluyor. Ortaya atılan bir iddiaya göre Çin Merkez Bankası’nın desteklediği kripto para biriminin ilk olarak kullanacak şirketler belirlenmiş durumda.

Forbes, Çin İnşaat Bankası’nın Başkanı Paul Schulte ve Çin’in kripto para projesinde çalışan ancak ismini paylaşmak istemeyen bir kaynağın aktardıklarına dayanarak bir haber yaptı. Haberde Çin’in kripto para birimini ilk olarak kullanacak şirketler arasında online perakende devi Alibaba, internet devi Tencent, beş bankacılık kurumuna ve bir bilinmeyen kurumun yer aldığı belirtiliyor.

Çin’in kripto parasını kullanacak şirketlerin arasında Çin Endüstri ve Ticaret Bankası, Çin İnşaat Bankası, Bank of China, Çin Ziraat Bankası ve Çin Bankacılık Birliği Union Pay yer alıyor. Söz konusu şirketlerin yeni kripto para biriminin Çin vatandaşlarına dağıtılmasında ve Çin Yuanı’nın yerine yavaş yavaş geçişinden sorumlu olacağı ifade ediliyor.

Kaynaklar kripto para biriminin sadece Çin vatandaşlarının değil aynı zamanda ABD’de de dağıtılması ve oradada kullanılmasının destekleneceğini söylüyorlar. İsimsiz kaynak ayrıca kripto para projesinin teknolojisinin hazır olduğunu ancak kripto para biriminin Kasım ayı gibi piyasaya çıkabileceğinin de haberini veriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner