Yükleniyor...

Çin, Kripto Paralara Yasak Getirmesine Rağmen Bitcoin Borsalarını Vergilendirmek İstiyor

Çin'deki bir resmi vergi gazetesi, son zamanlarda hükümetin tüm kripto para işlemlerini yasa dışı saymasına rağmen, kripto para borsalarına vergi getirilmesi çağrısında bulundu.

cin btc

Çin’deki bir resmi vergi gazetesi, son zamanlarda hükümetin tüm kripto para işlemlerini yasa dışı saymasına rağmen, kripto para borsalarına vergi getirilmesi çağrısında bulundu.

Çinli Blockchain gazetecisi Colin Wu, Çin’in resmi vergi gazetesi China Tax News’in, hükümetin dijital varlıklara vergi koymaya davet ettiğini tweetledi.

Ancak Wu, Eylül ayının sonunda tüm kripto para işlemlerinin yasa dışı ilan edilmesinden dolayı kripto para birimlerinin vergilendirilmesinin dolaylı bir yasallaştırma sağlayacağını da ekledi.

Makale, Devlet Vergi İdaresi Loudi Vergi Dairesi’nden gelmektedir. Kripto pazarının gelişmeye devam ettiğini ve toplam piyasa değerinin 2,6 trilyon dolara ulaştığını, kripto para birimlerini vergilendirme şansını kaybetmemesi gerektiğini söylüyor.

Eylül 2017’den sonra, Çin’de dijital para teklifleri yasaklandığında, ülke hükümeti dijital varlıklara yeniden baskı yaptı. Bu kez, hükümet ve merkez bankası (PBOC), herhangi bir kripto para işleminin ve kripto para ticaretinin çevrimiçi hizmetlerini ülkede yasa dışı ilan etti.

Makalenin yazarı, Çin’de kripto para sektörü yasadışı sayılmasına rağmen, bu durumun edebi bir süreç olmadığını söylüyor. Bu nedenle, kripto para borsalarının Çin’de çalışmaya devam edebileceğini ancak bu durumda vergilendirileceklerini söylüyor. Bunun için öncelikle yasal bir çerçeve oluşturulmalıdır.

Yazar, dijital varlıkların kısa sürede yok olmayacağını ekliyor.

Çin yasalarına göre şu anda Çin’deki bireylerin kripto para bulundurmalarına izin verilmektedir. Bu işlemler “geçersiz hukuk eylemi” olarak tanımlansa da kanunen doğrudan yasaklanmamıştır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner