Yükleniyor...

Çin Kriptografi Yasası 2020’de Yürürlükte Olacak

Çin'deki 13.

china blockchain

Çin’deki 13. Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan kriptografi yasasını meclisten geçirdi. Bu yasa genel olarak kriptografi konusunu düzenleyecek. Bahsi geçen yasa kriptografi uygulaması ve şifre yönetimi için standartlar koymayı amaçlıyor. Bununla beraber, düzenleme ile kriptografinin rolünü düzenlemek, kamu şifreleme çalışmalarına öncülük etmek, endüstri için rehberler ve politikalar oluşturmak amaçlanıyor.

Kriptografi Üzerine Yoğunlaşıyor

Yasanın taslağı 7 Mayıs’ta bir Çinli haber kuruluşu tarafından yayınlanmıştı. Düzenleme büyük ölçüde devlet merkezli parola yönetimine odaklanmıştır. Bununla beraber Bitcoin gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturan önemli bir bileşen olan kriptografinin üzerine yoğunlaşmasına rağmen, kripto para birimi açıkça ifade edilmemektedir.

Bir Çinli yetkili, Eylül ayında onaylandığı halde, yasaların yaklaşmakta olan Çin ulusal kripto para biriminin temelini oluşturduğu sonucuna varmıştı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ülkeyi blockchain teknolojilerinin benimsenmesini hızlandırmaya da çağırdı. Bu arada, geçtiğimiz hafta, Facebook’tan Mark Zuckerberg, dijital para biriminde Çin üstünlüğünün, milletvekillerine Libra için planlarını satma girişiminde doları riske atabileceği uyarısında bulunmuştu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner