Yükleniyor...
AL / SAT
StormGain
Anasayfa Blockchain Haberleri Çin Kriptografi Yasası 2020'de Yürürlükte Olacak

Çin Kriptografi Yasası 2020’de Yürürlükte Olacak

ABONE OL:google-news
PrimeXBT

Çin’deki 13. Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan kriptografi yasasını meclisten geçirdi. Bu yasa genel olarak kriptografi konusunu düzenleyecek. Bahsi geçen yasa kriptografi uygulaması ve şifre yönetimi için standartlar koymayı amaçlıyor. Bununla beraber, düzenleme ile kriptografinin rolünü düzenlemek, kamu şifreleme çalışmalarına öncülük etmek, endüstri için rehberler ve politikalar oluşturmak amaçlanıyor.

Kriptografi Üzerine Yoğunlaşıyor

Yasanın taslağı 7 Mayıs’ta bir Çinli haber kuruluşu tarafından yayınlanmıştı. Düzenleme büyük ölçüde devlet merkezli parola yönetimine odaklanmıştır. Bununla beraber Bitcoin gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturan önemli bir bileşen olan kriptografinin üzerine yoğunlaşmasına rağmen, kripto para birimi açıkça ifade edilmemektedir.

Bir Çinli yetkili, Eylül ayında onaylandığı halde, yasaların yaklaşmakta olan Çin ulusal kripto para biriminin temelini oluşturduğu sonucuna varmıştı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ülkeyi blockchain teknolojilerinin benimsenmesini hızlandırmaya da çağırdı. Bu arada, geçtiğimiz hafta, Facebook’tan Mark Zuckerberg, dijital para biriminde Çin üstünlüğünün, milletvekillerine Libra için planlarını satma girişiminde doları riske atabileceği uyarısında bulunmuştu.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar