Yükleniyor...

Çin Merkez Bankası Yetkilisi Dijital Yuan Hakkında Konuştu

Çin Halk Bankası (PBOC) yetkilisi Wang Xin, dijital yuan ve Bitcoin hakkında konuştu.

cin merkez bankasi yetkilisi dijital yuan hakkinda konustu

Çin Halk Bankası (PBOC) yetkilisi Wang Xin, dijital yuan ve Bitcoin hakkında konuştu. 

Bir CNBC haberine göre merkez bankası yetkilisi, diğer ülkelerin de kendi dijital para birimlerini çıkarma planlarına rağmen, Bitcoin fiyatındaki artışın kısmen dijital yuana olan ilginin artmasına neden olabileceğini söyledi.

Çin Dijital Parasına İlgi Çok Güçlü

Şu anda denenmekte olan Çin dijital para birimi farklı isimlerle anılıyor: China Coin, DCEP (dijital para birimi elektronik ödemeleri), dijital yuan (RMB) ve Çin CBDC (merkez bankası dijital para birimi).

Çin Halk Bankası (PBOC), bunu geçen yıldan beri aktif olarak deniyor ve kullanıcıların belirli Çin şehirlerindeki mağazalardan bu CBDC ile ödeme yapmasına izin veriyor.

PBOC Araştırma Bürosu Başkanı Wang Xin’e göre, DCEP’e olan ilgi oldukça güçlü ve herkes durumu yakından takip ediyor. 

DCEP ile Bitcoin Arasındaki Fark

Bununla birlikte, diğer ülkeler de kendi CBDC’leri üzerinde çalışıyor: Federal Rezerv, ECB, Japonya, İsviçre vb. ECB başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde, dijital euronun oluşturulması ve piyasaya sürülmesinin dört yıl veya daha uzun sürebileceğini belirtmişti. 

Çin, 2014’ten beri DCEP üzerinde çalışıyor. Dijital yuanın kısmen dolaşımdaki paranın yerini alması bekleniyor. Kripto para topluluğundaki pek çok kişi ise, Bitcoin’in aynı şeyi yapmasını bekliyor. Ancak Bitcoin merkeziyetsiz ve hükümet tarafından kontrol edilemiyor.

Xin, yine de Bitcoin fiyatındaki yükselişin Çin CBDC’sine yönelik daha fazla ilgi uyandırabileceğine inanıyor. Lider para birimi Bitcoin, 1 Mart’ta 43.000 dolara düşmesinin ardından, 60.000 dolar seviyesine yeniden dokunmayı başardı. 

Dijital RMB şimdiye kadar birkaç kez denendi. Ancak hükümet, DCEP’in resmi olarak kullanıma sunulması için henüz belirli bir tarih açıklamadı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x