Yükleniyor...

Çin, Ulusal Blockchain Merkezi Kuruyor

Çin’in ilk olarak Şubat ayında duyurduğu Ulusal Blockchain Teknolojisi İnovasyon Merkezi için çalışmalara başladığı belirtildi.

Çin

Çin’in ilk olarak Şubat ayında duyurduğu Ulusal Blockchain Teknolojisi İnovasyon Merkezi için çalışmalara başladığı belirtildi. 

Yapılan açıklamaya göre Çin, 10 Mayıs’ta ülkenin başkenti Pekin’de resmen çalışmalara başladı. Merkez, Çin’de blockchain teknolojisini geliştirmek için üniversiteler, düşünce kuruluşları ve blockchain işletmeleriyle iş birliği yapacak. Bunun yanı sıra kurum, dağıtık defter teknolojisi alanında 500.000’den fazla uzman yetiştirmeyi amaçlıyor.

Çin Dijital Ekonomiyi Keşfetmeye Devam Ediyor

Yeni merkeze liderlik eden Pekin Blockchain ve Edge Computing Akademisi, blockchain merkezindeki gelişmeler için hizmet verecek ChainMaker blok zincirini geliştirdi. 

ChainMaker, aralarında China Construction Bank ve China Unicom gibi büyük isimlerin de bulunduğu, çoğu devlete ait 50 ticari şirketten oluşan bir grup tarafından destekleniyor. Yerel medyanın bildirdiğine göre merkez, ultra büyük ölçekli blok zinciri bilgi işlem gücü kümelerinin inşasını hızlandıracak. 

Beihang Üniversitesi Matematik ve Sistem Bilimleri Fakültesi’nde profesör olan Zheng Zhiming, merkezin çeşitli blockchain kullanım durumlarını tek bir uyumlu ağa bağlama misyonu taşıdığını söyledi. 

Zhiming konuşmasının devamında: “Blockchain uygulama platformlarını birbirine bağlamak ve uygulama ekolojisini bir araya getirmek, blockchain inovasyon yeteneklerini ve temel rekabet gücünü önemli ölçüde artıracaktır” ifadelerini kullandı. 

Kripto para birimleri üzerindeki baskılar devam ederken, Çin hükümeti dijital ekonominin olanaklarını aktif olarak araştırmaya devam ediyor. Çinli şirketler, ABD’den ithal edilen tek bir yüksek teknoloji donanım türüne bağımlılığı aşmak için daha zayıf yarı iletkenler ve çip kombinasyonları yoluyla yapay zeka geliştirme yöntemleri üzerinde çalışıyor. 

Ülke ayrıca merkez bankasının dijital para birimini geliştirmeye devam ediyor. Çin, Nisan ayında dijital yuan kullanım alanlarının Kuşak ve Yol girişimi ve sınır ötesi ticarete kadar genişlettiğini duyurdu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner