Yükleniyor...

Çin, ABD Çipleri Olmadan Yapay Zeka Geliştiriyor

ABD yaptırımları, Çin’in yapay zeka (YZ) geliştirmek için ihtiyacı olan çip teknolojisine erişimini sınırlasa da Çinli şirketler bunun kendilerini durdurmasına izin vermiyor.

Çin

ABD yaptırımları, Çin’in yapay zeka (YZ) geliştirmek için ihtiyacı olan çip teknolojisine erişimini sınırlasa da Çinli şirketler bunun kendilerini durdurmasına izin vermiyor. 

Yapay zeka yarışı, Çin’in mevcut yaptırımlar nedeniyle ABD’nin en son teknolojisini kullanmadan kendi bünyesinde yapay zeka geliştirmeye yönelmesiyle devam ediyor. Wall Street Journal’da yer alan bir habere göre Çinli şirketler, tek bir donanım türüne bağımlılığı aşmak için daha zayıf yarı iletkenler ve çip kombinasyonları yoluyla yapay zeka geliştirme yöntemleri üzerinde çalışıyor. 

Yapay Zeka Yarışı Devam Ediyor

Wall Street Journal tarafından sunulan raporda, araştırmacı ve analistlerin bu tür çiplere alternatif yaratmanın Çinli teknoloji firmaları için zor olacağına inandıkları ancak bazı deneylerin umut vadettiği belirtildi. 

ABD’nin Ekim 2022’de Çin’e karşı uyguladığı yaptırımlar, Çinli şirketleri piyasadaki en gelişmiş çiplere erişiminden mahrum bıraktı. Buna Nvidia’nın A100 çipleri ve YZ geliştirme sahnesindeki en popüler seçeneklerden biri olan H100 de dahil. 

Şu anda Çin pazarı, yalnızca küçük ölçekli YZ modellerinde kullanılabilen Nvidia A800 ve H800 çiplerine erişim sağlayabiliyor. 

Çinli e-ticaret devi Alibaba, Tongyi Qianwen olarak adlandırdığı ChatGPT benzeri bir YZ modelini yakında piyasaya süreceğini duyurdu. Alibaba, bu chatbot’u iş yeri mesajlaşma programı DingTalk da dahil olmak üzere uygulama paketine entegre etmeyi amaçlıyor. 

ChatGPT, ABD merkezli OpenAI şirketinin bir ürünüdür. Ancak, en iyi ve en güçlü yapay zeka sistemini yaratma yarışı, yerel Amerikan şirketleri arasında bile devam ediyor. 

Kısa süre önce Microsoft, ChatGPT’ye rakip olacağı söylenen, sohbet robotu Bing ve web tarayıcısı Edge için yapay zeka destekli çeşitli yeni özellikler yayınladı. Ayrıca, Google’ın YZ bölümü DeepMind’ın en son yapay zeka atılımlarını sunmak için yeniden yapılandırıldığı söyleniyor. 

Çinli yetkililer, kamuya açık olarak faaliyet göstermelerine izin verilmeden önce ülke içinde piyasaya sürülen tüm üretken yapay zeka hizmetlerinin zorunlu olarak gözden geçirileceğini duyurdu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner