Yükleniyor...

Çin, Yapay Zekaya Düzenleme Getirecek

Yapay zeka gün geçtikçe popülerliğini artırmaya devam ederken, Çin bu teknolojiye bir düzenleme getireceğini açıkladı.

Çin

Yapay zeka gün geçtikçe popülerliğini artırmaya devam ederken, Çin bu teknolojiye bir düzenleme getireceğini açıkladı.

Yapay zeka teknolojisi her geçen gün gelişmeye ve iyileşmeye devam ediyor. Son gelişmelerden biri olarak Twitter CEO’su Elon Musk, teknoloji hakkında duyduğu endişeleri dile getirmişti.

Çin Yapay Zeka Teknolojisine Sıkı Düzenleme Getireceğini Açıkladı

Son zamanlarda yapay zeka hizmetleri, dünya genelinde oldukça ilgi görüyor. Kısa bir süre önce kriptoya yakınlığıyla da ön plana çıkan Elon Musk’ın X.AI isimli yapay zeka (AI) şirketi kurmasıyla birlikte hükümetlerin de bu alanda düzenlemelerinin arttığı görülüyor. Son olarak Çin, yapay zeka hizmetleri üzerinde daha sıkı düzenlemeler için düğmeye bastı. 

yapay zeka japonya

Çin Siber Uzay Dairesi (CAC), kısa bir süre önce “Üretken Yapay Zekâ Hizmetleri İçin İdari Tedbirler” başlıklı taslak düzenlemelerini yayımladı. Yayımlanan bu raporla birlikte Çin, yapay zeka alanında denetim kuralları getiren ilk ülkelerden birisi oldu. CAC, düzenlemelerin uygulamaya girmesinden önce halkın 10 Mayıs 2023 tarihine kadar kurallar hakkında geri bildirimde bulunabileceğini belirtti. 

Çin’in yönergelerine göre, AI hizmet sağlayıcılarına platform aracılığıyla oluşturulan içeriğin doğru ve fikri mülkiyet yasalarına uygun olmasını sağlama sorumluluğu yüklüyor. CAC, bununla birlikte hizmet sağlayıcıları, algoritma tasarımının ırk, cinsiyet, inanç, yaş ve mesleğe dayalı ayrımcılığı önlemesini sağlamaları konusunda da uyarılarda bulunuyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner