Yükleniyor...

Çin’den Gelen Açıklama Piyasaları Nasıl Etkileyebilir? İşte Birbirinden İlginç İddialar!

The Block tarafından yayınlanan bir habere göre Çin polisi, PlusToken operasyonuyla ilişkili olarak ele geçirdiği kripto paraların değerini açıkladı.

Cin kripto para bitcoin piyasa etkisi

The Block tarafından yayınlanan bir habere göre Çin polisi, PlusToken operasyonuyla ilişkili olarak ele geçirdiği kripto paraların değerini açıkladı. Çin polisinin ele geçirdiği kripto paralar arasında 194.775 BTC, 833.083 ETH, 1.4 milyon LTC, 27.6 milyon EOS, 74.167 DASH, 487 milyon XRP, 6 milyar DOGE, 79.581 BCH ve 213.724 USDT var. Tüm bu kripto para birimlerinin değeri ise 4.2 milyar dolar ediyor.

Çin polisinden gelen bu haberin ardından gözler piyasaya olabilecek etkilerine çevrildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan kripto para topluluğunun önemli isimlerinden Celil Öztürk, Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin yatay dağılımının çok düşük düzeyde olduğunu ve piyasanın bu nedenle manipülasyona açık olduğunu ifade etti. Öztürk, şunları söyledi:

“Bir ponzi dolandırıcılığında Çin polisinin birkaç kişiden ele geçirdiği kriptopara miktarları. Piyasa neden dalgalı. Tam olarak bu nedenle. Henüz Bitcoin başta olmak üzere kripto varlıkların yatay dağılımı çok düşük düzeyde. Piyasa bu nedenle manipülasyona çok açık.”

FUD Suçlamaları

Haberi duyan kripto para topluluğu, FUD vurgusu yapmaya başladı. Kripto para topluluğunun önemli isimlerinden PlanB, The Block’tan Larry Cermak’ı eleştirerek, onun daha önceden de FUD yaptığını dile getirdi. Bilindiği üzere FUD yani korku, belirsizlik ve şüphe; belirli dönemlerde piyasaya sürülen haberlerle yatırımcıların kafasını karıştırmak, varlıkların değerini düşürmeye çalışmak amacıyla yapılır.

Öte yandan ünlü analist Byzantine General,bu kripto paraların bir süre önce ele geçirildiğini ve bunun yeni bir haber olmadığını, bir etkisinin ise bulunmayacağını açıkladı.

Yerli analistlerimizden Dr. Hardfork ise Çin’den gelen haberler hakkında panik yapmaya gerek olmadığını dile getirdi.

Bir başka analist Con Snov ise, bunun büyük bir boğa sesi olduğunu ifade etti.

Varlıkların Hareket Etmediği İddiası!

Başka bir analist Alon Gal ise Çin’in 4.2 milyar dolarlık kripto parayı ele geçirmesinin ardından bir kontrol yaptığını ve PlusToken ile ilişkilendirilen varlıkların uzun zamandır hiç hareket etmediğini iddia etti. Analist, şu ifadeleri kullandı:

“Çin polisi, şimdiye kadarki en büyük ponziden (PlusToken) 4.200.000.000 dolar ele geçirdiğini iddia ediyor, ancak Ponzi ile ilişkili fonların 100+ gün içinde hareket etmediğini görüyorum. Burada bir şeyler ters gidiyor.”

Alon Gal’a göre ya polis özel anahtarlara sahip ve saadet zincirinden sorumlu hiç kimsenin anahtaralara sahip olmadığından gerçekten emin ya da yalan söylüyorlar. Gal, şunları ifade ediyor:

“Fonlara nasıl el konulduğundan emin değilim. Fonlar 100+ gün önce ele geçirilmiş olsa bile, fonlarla yapılan işlemler mikserlerden geçmiş gibi görünüyor, daha önce hiç bu şekilde işlem yapan yetkili görmemiştim, bu mantıklı olmaz.”

Yazının yazıldığı sırada Çin’den gelen haberlerin henüz piyasalara olan bir etkisi gözlemlenmedi. Bitcoin, CoinGecko verilerine göre 16.879 dolardan işlem görürken, son 1 saat içerisinde %1.2 oranında yükseliş yaşadı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner