Yükleniyor...

Çinli Yetkiliye Göre Dijital Para Birimleri İtibari Paraların Yerini Almalı

Eski bir Çin bankasının önceki dönemlerden başkan yardımcısı, dijital para biriminin ülkenin finansal sistemlerindeki itibari paraların yerini alması gerektiğini savundu.

dijital yuan

Eski bir Çin bankasının önceki dönemlerden başkan yardımcısı, dijital para biriminin ülkenin finansal sistemlerindeki itibari paraların yerini alması gerektiğini savundu.

Daha önce Çin Merkez Bankası’ndan Yongli Wang, WeChat adlı uygulamada paylaştığı yazısında, dijital para birimlerinin geniş kullanımının parasal reformu teşvik edeceğini söyledi.

Şimdilerde Haixia Blockchain Araştırma Enstitüsü’nün yöneticiliğini yürüten Wang, başlangıçta dolaşımdaki nakit yerine dijital para birimini kullanacağını, ancak bunun yalnızca bu rolle sınırlı olması durumunda piyasa rekabetçiliğini etkileyebileceğini söyledi.

Dijital para birimlerinin aşırı fiziksel nakit ihracına sınır koyarken ekonomideki likiditeyi artırmaya yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Wang, çok fazla nakit baskısının önlenmesinin parasal ve finansal istikrarın korunmasına yardımcı olacağını da bildirdi.Raporda, ileriye giden yollardan biri, merkez bankasının tüm sosyal varlıklar için dijital para platformunda münhasır “temel hesaplar” sağlamak olduğunu söyledi.

Bank of China, ülkenin devlete ait en büyük dört ticari bankasından birisi olarak bilinmektedir. Eski Başkan Yardımcısı’nın yorumları, Çin’in en büyük bankalarının ve diğer ticari kuruluşlarının, merkez bankasının Dijital Para Elektronik Ödeme (DC/EP) sisteminin pilotunu denemeye başladığı bir zamanda geliyor.

Genellikle dijital yuan olarak adlandırılan dijital para birimi, önümüzdeki on yıl içinde ülkenin dolaşımdaki tüm nakit paralarının değiştirilmesini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner