Yükleniyor...

Circle, USDC Teminat Desteğiyle Göz Kamaştırdı

USDC ihraççısı Circle'ın Aralık 2022 rezerv raporunda, USDC'yi destekleyen rezervin 140 milyon dolar daha fazla teminatlı olduğu açıklandı.

Circle USDC Teminat Destegiyle Goz Kamastirdi

USDC ihraççısı Circle’ın Aralık 2022 rezerv raporunda, USDC’yi destekleyen rezervin 140 milyon dolar daha fazla teminatlı olduğu açıklandı.

Kripto endüstrisinin ana parçalarından birisi olan stablecoin’ler, düzenli aralıklarla rezerv ve teminat durumlarını paylaşmaya başladılar. Sektörde yaşanan UST krizi, stablecoin’lerin devamlılığını da tehlikeye soktu. Bu durum karşısında USDT, USDC ve BUSD gibi coin’ler, rezerv kanıtı yolunu izlemeyi tercih etti. Bu kapsamda Circle, USDC için 140 milyon dolar daha fazla teminat sağlandığını açıkladı.

Circle, USDC için Tam Teminat Sağlıyor

USDC ihraç eden Circle, Aralık 2022 rezerv raporunu yayımladı. Circle’ın muhasebe grubu olan Grant Thornton tarafından incelenen varlıklar, şirketin rezerv kasasının mevcut teminatın üzerinde olduğunu ortaya çıkardı.

Circle’a göre, 44.553.543.212 USDC yaklaşık olarak 44.693.963.701 ABD doları ile destekleniyor. Neredeyse 140 milyon dolar artı teminat ile desteklenen stablecoin, dikkat çekti. Teminat kısmındaki miktar, ABD hazine bonolarına yatırılmış ve orada muhafaza ediliyor. Bu yükseliş, ABD tarafındaki varlıkların değer kazanmasından olabilir.

Circle’ın muhasebeden sorumlu başkan yardımcısı Timothy Singh, rezervdeki varlıkların gerçek değerinin nakit ve hazine bonolarından oluştuğunu belirtti.

Circle rezerv raporundaki öne çıkan detaylar şu şekilde;

  • Circle’ın 44 milyar dolarlık rezerv fonu bir devlet para piyasası fonu olarak kayıtlıdır.
  • Fondaki özkaynak hisselerinin tamamı Circle’a aittir.
  • Bu özkaynak hisseleri, 23.5 milyar dolarlık 14 farklı hazine bonosunu içeriyor.
  • 10.5 milyar dolarlık ABD hazine tahvili, Circle adına finans kuruluşları tarafından muhafaza ediliyor. Ayrıca buna 10 milyar dolarlık nakit varlıklar da dahil ediliyor.
  • Circle’ın nakit varlıklarını bulunduran bankalar; Bank of New York Mellon, Citizens Trust Bank, Customers Bank, New York Community Bank, Signature Bank, Silicon Valley Bank ve Silvergate Bank oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner