Yükleniyor...

Constantinople Çalışmaları Durdu

Ethereum'un hard forku olan Constantinople'da yaşanan sorunlar bitmek bilmiyor.

ethereum hard fork calismaları durdu

Ethereum’un hard forku olan Constantinople’da yaşanan sorunlar bitmek bilmiyor. Ropsten, Ethereum’un ana test ağı. Şuanda testler devam ediyor fakat bloklarda sorun yaşanmaya devam ediyor. 4,230,000 numaralı blokta yaşanan sorun sebebiyle testler durdu.

Duraklamanın nedeni olarak ise Ropsten ağında ki madenci sayısında ki yetersizlik. Diğer bir değişle, Constantinople Ropsten’e bırakılmış olsa da madenciler yazılımı yükseltmek için gerekli olan verileri inceleyemiyor.

Bir yetki ise durumu şöyle açıkladı: “Birçok takipçi bu ağı uzun süredir bekliyor. Ağda ki testler devam ediyor fakat ağ için yeterli sayıda madenci bulunmuyor. Bu sebeple test bir kez daha durdu.”

Şuanda sorunu ortadan kaldırmak için çalışmalar devam ediyor. Ethereum’un geliştiricisi Peter Szilagyi ise gerekli madencilerin bulunacağını ve zincirin daha rahat işlenmesi için yazılım desteğinin kısa zamanda verileceğini belirtti.

Şuanda ağ donmuş durumda fakat Ropsten ekibi zinciri ilerletmek için aktif olarak çalışıyor. Çekirdek geliştiriciler ise yazılımı geliştirmeye devam etmekle birlikte yeni bir madenci ağı kurulması için gerekli altyapı hazır.

Bu gecikmesinin ise Constantinople yenilemelerini etkileyip etkilemeyeceği konusu belirsizliğini koruyor. Madencilerin yetersizliğinden kaynaklanan bu sorun çözülmediği sürece kod kendini test edemiyor.

Geliştiriciler ise Kasım sonunda Constantinople’un resmi lansmanı için birçok anlaşma hazırlamıştı. Birçok şirketin sponsorluğunda gerçekleşecek olan bu lansmana test sonuçlarının yetişip yetişmeyeceği ise merak konusu.

Diğer yandan coin ile ilgili en çok merak edilen nokta her işlem bloku için dağıtılacak olan madencilik ödülleri. Ethereum bu konuda madenciler ile ters düştü ve madencilerin birçoğu üretimi yavaşlattı. Bu sebeple de ağlar şiştiği için topluluk hard fork kararı aldı.

Ethereum’a neredeyse tıpa tıp benzeyen blok zinciri olan Ropsten, eğer başarılı bir şekilde gerçekleşirse Ethereum’a da yeni bir güncelleme gelmesi bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner