Yükleniyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Asgari Ücreti Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merakla beklenen asgari ücreti açıkladı.

erdogan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merakla beklenen asgari ücreti açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi’nde yaptığı açıklamada, asgari ücretin %30 oranında artarak 5500 TL olduğunu söyledi.

Enflasyonun yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın gelişmiş devletlerinde de bir problem teşkil ettiğini söyleyen Erdoğan, üretimi destekleyerek istihdamın gerilemesine müsaade etmediklerini vurguladı.

Yaşanan enflasyonun, yılbaşında yapılan asgari ücret zammının yetersiz kalmasına yol açtığını söyleyen Cumhurbaşkanı, bu sebeple asgari ücretin yeniden belirlendiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının tamamı şu şekilde:

“Türkiye bir süredir maruz kaldığı ekonomik tuzaklara karşı kendi programını uygulamaktadır. Önce salgın sonra savaşın bozduğu küresel ekonomik nedenlerle karşı karşıya geldik. En olumsuz sonuçları kurdaki ve enflasyondaki yükseliş olarak yaşadık. Enflasyon tüm dünyanın sorunudur. Ülkemizde enflasyon rakamları farklı tezahür etmektedir. Dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken önceliğimizi kendi vatandaşlarımızın çözümüne verdik. 4 yıldır uyguladığımız ekonomik programdaki önceliğimiz insanlarımızın umutlarının korunması olmuştur. Bunu büyüme esasına dayalı ekonomi programına göre yapıyoruz. Küresel üretim ve tedarik zincirlerinin çöktüğü dönemde Türkiye kendi ihtiyacını karşılayan bir ülke olarak öne çıkmıştır. Ülkemizi bugünlerde pozitif yönde ayrıştırmayı başardık. Her bir insanımızın refah kaybını telafi edecek tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz. İstihdamın gerilemesine müsaade etmedik. Hedefimiz çalışanları sadece enflasyona ezdirmeden hayat pahalılığı karşısında desteklemektir.

Yılbaşında ciddi artışlar yapmıştık. Emeklilerimizin maaşlarında tarihi artışı gerçekleştirdik. Asgari ücrette devlet olarak fedakarlıkta bulunarak tüm maaşların asgari ücret kadar olan kısımlarından vazgeçtik. Bu artışların bir süre sonra yetersiz kaldığını tespit ettik. Arkadaşlarımızdan gerekli hazırlıkları yapmasını istedik. Kamu çalışanları ve emeklilerimizin maaşlarına yüzde 40’ın üzerinde bir artış yapılacak. Asgari ücretlerin de kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini gördük. Komisyon toplantıya çağırıldı. Yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Asgari ücrete temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 ara artış yapıyoruz. Asgari ücret net 5500 lira olacak. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecek”


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x