Yükleniyor...

Deaton, Ripple Davasının Eylüle Kadar Bitebileceğini Söyledi

Avukat John Deaton, Ripple ile SEC arasındaki davanın kısa sürede bitebileceğini belirtti.

sec ripple

Avukat John Deaton, Ripple ile SEC arasındaki davanın kısa sürede bitebileceğini belirtti.

XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığı hakkında alev alan Ripple ve SEC çatışması, gündemi sarsmaya devam ediyor. Yaklaşık olarak iki yıldır süren davada son düzlüğe girildi. Yakın zamandaki gelişmelere bakacak olursak Ripple tarafı, davayı bir adım önde götürüyor. Bu durum ise, daha şimdiden Ripple ekosistemini sardı. Ayrıca, davadaki gelişmeler Ripple’ın lehine oldukça, XRP fiyatı da artıyor. Cointelegraph Türkiye, Ripple destekçisi avukat John Deaton’a davaya yönelik sorular yönetti.

John Deaton: Karar Her An Verilebilir!

Ripple ve SEC arasındaki davanın ne zaman sonuçlanacağı tüm yatırımcıların aklına gelen ilk soru oluyor. Genellikle ‘önümüzdeki hafta sonuca kavuşacak’ başlığıyla yayımlanan haberlere karşılık Ripple’ın avukatı John Deaton, davanın yargıcı Analisa Torres’in kararı her an verebileceğini ifade etti.

Fakat Deaton, beklentilerin, bu kararın eylül sonundan önce verilmesi yönünde olduğunu da belirtti. Deaton’a göre, aksi durumda yargıç, kararın 6 aydan uzun süredir beklemede olduğunu Kongre’ye bildirmek zorunda. Deaton’ın üstünde durduğu bir diğer konuysa Torres’in kararının davayı sonuçlandırmayacağı oldu. Karar, bir jüri duruşmasına ihtiyaç olduğu yönünde de sonuçlanabilir.

Akıllardaki bir diğer soru işareti ise, SEC’in davayı kaybetmesi sonrasında, bir emsal oluşturup oluşturmayacağı. “Davayı kazanan taraf Ripple olursa, bunun kripto piyasası üzerinde büyük bir etkisi olacak” diyen Deaton, aynı zamanda SEC’in Yürütme Yoluyla Düzenleme politikasını etkileyeceğine inanıyor. Ayrıca Deaton, bir olası bir Ripple galibiyetinin Coinbase’e inanılmaz oranda pozitif yansıyacağını belirtti.

sec ripple

Cointelegraphın’ın Deaton’a diğer bir sorusu iseSEC’in kripto para birimlerine karşı nasıl bir yaklaşım sergilediği şeklinde oldu. SEC’in kriptoya karşı tutumunun politik olarak yönlendirilebileceğini söyleyen Deaton, “Senatör Elizabeth Warren kripto karşıtı bir platformda yeniden seçilmek için yarışıyor ve Gary Gensler’a çok yakın. Gensler, MIT’de Profesör olarak çalışırken, kripto piyasasını yüzde 75’lik bir kısmının emtia olduğunu belirtti.

Bugün, Bitcoin dışındaki her kripto varlığının menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Eğer ki 2015 yılında olsaydık, Gensler Bitcoin’i kesinlikle menkul kıymet olarak adlandırırdı. Menkul kıymetler yasalarını uygulamakla hiçbir ilgisi olmayan kripto karşıtı bir gündem yürütüyor” dedi.  

Ripple’da (XRP) Son Durum, Grafik Analizi

Davadaki gelişmeler ile 2023’ün başından bu yana genellikle yukarı yönlü fiyatlayan XRP, güncel olarak 0,46 dolardan alıcı buluyor. Birkaç hafta önce XRP’nin lehine çıkan davayla ilgili kararlar, fiyatı 0,585 dolara kadar taşımıştı. 2023’ün ilk çeyreğinde en çok yükselen altcoin’lerin biri olan XRP, davayı önde götürdüğü sürece ciddi fiyatları test edebilir görünüyor.

Haftalık zaman dilimini incelediğimizde XRP için direnç seviyeleri sırasıyla 0,515 – 0,585 – 0,80 – 0,918 ve 1,10 dolar seviyeleridir. Bitcoin’in değer kaybetmesi yada SEC’in davada ön plana çıkmasıyla birlikte XRP için sırasıyla 0,4338, yıllık açılış fiyatı ve 0,297 dolar seviyesi destek olarak takip edilebilir.

Ekran Resmi 2023 05 23 16.00.15

 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x