Yükleniyor...

DeFi TVL, ABD Bankalarının İflasına Rağmen Toparlandı

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL), ABD’de üç bankanın çökmesinin ardından toparlanma belirtileri gösteriyor.

DeFi

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL), ABD’de üç bankanın çökmesinin ardından toparlanma belirtileri gösteriyor.

DeFi protokollerindeki toplam kilitli değer Silvergate, Signature Bank ve Silicon Valley Bank’in çöküşünün ardından iki ayın en düşük seviyesine gerilemişti. Yayınlanan son verilerde kilitlenen toplam değerlerin toparlanma aşamasında olduğu görülüyor. DeFi Llama’nın paylaştığı veriler, toplam DeFi TVL’nin yüzde 1,3 oranında artarak bu yazının yazıldığı sırada 47,88 milyar dolara ulaştığını gösteriyor. Bu rakama 12 Mart’ta son iki ayın en düşük seviyesi olan 42,9 milyar dolara gerilemiş ve en son Ocak ayının ortasında görülmüştü. 

Lido Finance Hakimiyeti Elinde Tutuyor

DeFi Llama’ya göre, DeFi’nin yükseliş ivmesi bu yılın başında başladı ve 21 Şubat’ta üç ayın en yüksek seviyesi olan 51,29 milyar dolara ulaştı. Ayrıca, Lido Finance 10,07 milyar dolarlık değeriyle TVL listesinde başı çekiyor. Paylaşılan veriler, protokolün TVL’sinin son 30 gün içinde neredeyse yüzde 25 arttığını gözler önüne seriyor. Lido Finance şu anda toplam DeFi değeri üzerinde yüzde 21’lik bir hakimiyete sahip. 

ABD bankalarının çöküşü, toplam DeFi TVL’deki son düşüşün arkasındaki önemli nedenlerden biri olarak görülüyor. Geçtiğimiz ay, merkezi olmayan protokoller kayda değer saldırılara tanık oldu ve 21 milyon dolardan fazla para kaptırdı. 

Mart ayının bitmesine daha iki hafta olsa da, bilgisayar korsanları 13 Mart’ta gerçekleşen 197 milyon dolarlık Euler Finance saldırısı da dahil olmak üzere DeFi protokollerinden yaklaşık 200 milyon dolar değerinde varlık çaldı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner