Yükleniyor...

DeFi Yatırımcıları Dikkat! Akıllı Sözleşmeler Tehlikesi

Çoğu yield farming yapan yatırımcı, DeFi akıllı sözleşmelerini okumuyor.

defi yatirimcilari dikkat

Çoğu yield farming yapan yatırımcı, DeFi akıllı sözleşmelerini okumuyor. Bu da kullanıcıları, birçok riske karşı savunmasız bırakıyor.

CoinGecko tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir yield farming anketine göre çiftçilerin çoğu yüzde 500 veya daha fazla oranlarda kazanç sağlıyor. Bununla birlikte, yield farming yapanların daha büyük bir kısmı yatırım getirilerini (ROI) bilmiyor ve Merkezi Olmayan Finansın (DeFi) sunduğu bu uygulamanın içerdiği risklerin de farkında değiller.

Sözleşmeler Okunmuyor

CoinGecko’nun anketi, bir şekilde, etkinlik etrafındaki karışıklığa rağmen, çoğu insanın 30 gün boyunca DeFi yield farming’lerine katılmadığını gösteriyor. Ağustos ayında ankete katılan 1.347 kişinin yalnızca yüzde 23’ü, bir tür yield farming’e katıldı. Ancak en azından yaklaşık yüzde 80’i faaliyetin farkındaydı.

İlginç bir şekilde, kullanıcıların önemli bir yüzdesi DeFi akıllı sözleşmelerini okumuyor. Görünüşe göre bu insan grubu yüksek getiri için aşırı risk alan kişiler çünkü yüzde 33’ü kalıcı olmayan kaybın ne anlama geldiğini bilmiyor. Bu ayrıca, gerçek yatırım getirileri (ROI) hakkında iyi bir bilgiye sahip olmadan sermayelerini büyük ölçüde yatırdıklarını da göstermektedir.

Kullanıcıların Davranışı

Pek çok yield farming kullanıcısının güvenliği veya herhangi bir DeFi akıllı sözleşmesini doğrulamak için akıllı sözleşme denetçilerine bağlı olduğu açıktır. Bu onlar için çalışıyor olabilir; ancak akıllı sözleşme denetçileri, denetimlerin bir sözleşmenin güvenli olup olmayacağını garanti etmediği konusunda da uyarılarda bulundu.

CoinGecko da bu konuda bir açıklamada bulundu:

“Kod güvenlik açığı veya dolandırıcılık gibi potansiyel olarak daha büyük bir riske maruz bırakabilecek daha fazla kopyala-yapıştır yield farming token’ı olduğundan, tüm kullanıcılar herhangi bir havuzda farming yapmadan önce araştırmalarını yapmalıdır.”

CoinGecko, yield farming yapanların çoğunun küçük bir kripto kullanıcıları alt kümesi olduğunu keşfetti. Ek olarak, büyük ölçüde 30-59 yaşları arasındaki erkekler bu alana hakim görümüyor. Ayrıca, yield farming’e katılan insanların yüzde 60’ı hala buna devam ettiklerini açıkladı, bu da faaliyetin zamanla gelişmeye devam edebileceği anlamına geliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner