Yükleniyor...

DeFi’da Kilitli Kripto Paraların Toplam Değeri 11.000.000.000 Dolara Ulaştı!

DeFi analitik platformu DeFi Pulse'a göre, merkezi olmayan finansta (DeFi) kilitlenen toplam değer 11 milyar dolara ulaştı.

DeFida Kilitli Kripto Paralarin Toplam Degeri 11.000.000 Dolara Ulasti

DeFi analitik platformu DeFi Pulse’a göre, merkezi olmayan finansta (DeFi) kilitlenen toplam değer 11 milyar dolara ulaştı.

DeFi’da Görülen Büyük Atak

DeFi, kripto endüstrisinde en hızlı büyüyen sektörlerden biri olmaya devam ediyor. Yaklaşık bir ay içinde, DeFi’da kilitli kripto para varlıklarının toplam değeri 28 Ağustos’ta 7,34 milyar dolar iken, bugün 11 milyar dolara yaklaşarak, hemen hemen %50 oranında artış gösterdi.

TVL’ye dayalı metrikler göz önüne alındığında; Uniswap (UNI), Maker (MKR) ve Aave (LEND) bu anlamda en önde gelen ilk üç DeFi protokolü olarak göze çarpıyor. DeFi analitik merkezi DeFi Pulse, 2 milyar dolardan fazla kripto para varlığının UNI‘ye kilitlendiğini, önde gelen DeFi protokolünü ise sırasıyla Maker ve Aave’de kilitli 1,95 milyar dolarlık ve 1,49 milyar dolarlık rakamların izlediğini; böylece merkeziyetsiz finansta kilitli toplam değerin ciddi anlamda yükselişe geçtiğini ortaya koyuyor.

DeFi’daki Ethereum Sorununa Çözüm

Bilindiği üzere her üç DeFi platformu da Ethereum blockchain’i üzerinde çalışıyor. Hatta bu durum da Ethereum’un ölçeklenme sorununu beraberinde getiriyor ve Aave ve Tron gibi ekosistemler de bu dezavantaja alternatif olabilmek adına Ethereum’a rakip olarak karşımıza çıkıyor.

DeFi Pulse adlı analitik platform; kredi verme, türevler, merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), varlıklar ve ödemeler gibi kullanım durumlarıyla 42 DeFi protokolünün TVL’sini izlemektedir.

Rahatça söylenebileceği üzere DeFi, son iki yılda katlanarak büyüdü. 2018 yılında, yeni ortaya çıkan sektörün değeri 180 milyon dolardı. Eylül 2019 itibarıyla, bu sayı 1,22 milyar dolara fırladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner