Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Altcoin Haberleri Dev Kripto Para Karıştırma Servisine Europol Darbesi!

Dev Kripto Para Karıştırma Servisine Europol Darbesi!

ABONE OL:google-news

22 Mayıs’ta Europol tarafından yayınlanan rapora göre, dünyanın önde gelen kripto para karıştırma servisi Bestmixer.io, Europol ve Luxemburg’daki yetkililerin işbirliğinde Hollanda Mali Bilgi ve Araştırma Servisi (FIOD) tarafından kapatıldı.

Bir kripto para karıştırma servisiyle, kripto fonları başka kripto fonlarıyla karıştırılıyor ve özel olmayan işlemler özel işlemlere dönüştürülerek anonim kalınması sağlanır. Bu servislerle fonların kaynağının izlenmesi zorlaştırılır.

FIOD tarafından yapılan soruşturmada, Bestmixer.io’nun 2018 ortasından bu yana internet güvenlik şirketi McAfee’nin desteğiyle ilerlediği saptandı. Neredeyse bir yıl sonra, soruşturma kapsamında Bestmixer.io tarafından Hollanda ve Lüksemburg’da kullanılan 6 sunucu ele geçirildi.

Yakalanan En Büyük Karıştırma Servislerinden Biri

Europol’e göre, Bestmixer.io, Mayıs 2018’deki lansmanından bu yana en az 200 milyon dolar değerindeki kripto parayı karıştırdı. Şirketin en büyük 3 kripto para para birimi için karıştırma hizmeti sunuyordu: Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), ve Litecoin (LTC).

Bestmixer.io servisi, kullanıcılara bir kripto paranın halka açık Blockchain‘deki mevcut işlemlerinin izini gizlemek için hizmet veriyordu. Servis sayesinde kripto paraların takip etmek imkansız olmasa da oldukça zor hale getiriliyordu.

Soruşturma kapsamında Europol tarafından yapılan açıklamadan bir kesit:

Soruşturma kapsamında, Bestmixer.io’da karıştırılan kripto para birimlerinin çoğunun suç kapsamında olduğu tespit edildi. Karıştırma servisi muhtemelen suça karışan para akışını gizlemek ve aklamak için kullanıldı.

Bestmixer.io’nun ele geçirilmesinin ardından Hollanda FIOD, geçen yıl platformda bulabilecekleri tüm veri ve bilgileri topladı. Bu verler mesajlar, IP adresleri, işlem detayları, Bitcoin adresleri ve daha fazlasını kapsıyor. Tüm bu veriler FIOD ve Europol tarafından analiz edilecek ve daha sonra diğer ülkelerdeki istihbarat birimleriyle paylaşılacak.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar