Yükleniyor...

Dev Kripto Para Karıştırma Servisine Europol Darbesi!

22 Mayıs'ta Europol tarafından yayınlanan rapora göre, dünyanın önde gelen kripto para karıştırma servisi Bestmixer.

Europol Kripto Para Karıştırma

22 Mayıs’ta Europol tarafından yayınlanan rapora göre, dünyanın önde gelen kripto para karıştırma servisi Bestmixer.io, Europol ve Luxemburg’daki yetkililerin işbirliğinde Hollanda Mali Bilgi ve Araştırma Servisi (FIOD) tarafından kapatıldı.

Bir kripto para karıştırma servisiyle, kripto fonları başka kripto fonlarıyla karıştırılıyor ve özel olmayan işlemler özel işlemlere dönüştürülerek anonim kalınması sağlanır. Bu servislerle fonların kaynağının izlenmesi zorlaştırılır.

FIOD tarafından yapılan soruşturmada, Bestmixer.io’nun 2018 ortasından bu yana internet güvenlik şirketi McAfee’nin desteğiyle ilerlediği saptandı. Neredeyse bir yıl sonra, soruşturma kapsamında Bestmixer.io tarafından Hollanda ve Lüksemburg’da kullanılan 6 sunucu ele geçirildi.

Yakalanan En Büyük Karıştırma Servislerinden Biri

Europol’e göre, Bestmixer.io, Mayıs 2018’deki lansmanından bu yana en az 200 milyon dolar değerindeki kripto parayı karıştırdı. Şirketin en büyük 3 kripto para para birimi için karıştırma hizmeti sunuyordu: Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), ve Litecoin (LTC).

Bestmixer.io servisi, kullanıcılara bir kripto paranın halka açık Blockchain’deki mevcut işlemlerinin izini gizlemek için hizmet veriyordu. Servis sayesinde kripto paraların takip etmek imkansız olmasa da oldukça zor hale getiriliyordu.

Soruşturma kapsamında Europol tarafından yapılan açıklamadan bir kesit:

Soruşturma kapsamında, Bestmixer.io’da karıştırılan kripto para birimlerinin çoğunun suç kapsamında olduğu tespit edildi. Karıştırma servisi muhtemelen suça karışan para akışını gizlemek ve aklamak için kullanıldı.

Bestmixer.io’nun ele geçirilmesinin ardından Hollanda FIOD, geçen yıl platformda bulabilecekleri tüm veri ve bilgileri topladı. Bu verler mesajlar, IP adresleri, işlem detayları, Bitcoin adresleri ve daha fazlasını kapsıyor. Tüm bu veriler FIOD ve Europol tarafından analiz edilecek ve daha sonra diğer ülkelerdeki istihbarat birimleriyle paylaşılacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner