Yükleniyor...

Do Kwon 10 Bin Bitcoin Aklamakla Suçlanıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Terra'nın çöküşünün ardından Do Kwon'u 10 bin Bitcoin'i aklamakla suçluyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Terra’nın çöküşünün ardından Do Kwon’u 10 bin Bitcoin’i aklamakla suçluyor.

2022 yılında kripto sektörüne damga vuran olaylardan biri de TerraUSD‘nin çöküşüydü. Çöküşün ardından dünya genelinde aranılan Do Kwon SEC tarafından dava edildi.

Do Kwon Yaklaşık Olarak 100 Milyon Doları Aklamakla Suçlanıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Terraform Labs ve Do Kwon’a karşı yönelttiği suçlamada yaşanılan çöküşünün ardından platformdan 100 milyon dolardan fazla Bitcoin’in aklandığı belirtti. 

SEC tarafından yöneltilen suçlamaya göre Do Kwon ve Terraform Labs, platformdan ve Luna Foundation Guard’dan 10.000 adet Bitcoin’i soğuk cüzdanlarına transfer etti. Ardından SEC, fonların itibari para birimine dönüştürülmek üzere bir İsveç kökenli bir banka hesabına aktarıldığını söyledi. SEC, Kwon ve şirketinin, Haziran 2022’de para çekme işlemlerinin başlamasından bu yana 100 milyon dolardan fazla nakit paraya erişimi olabileceğini söyledi.

Bunların dışında SEC, Bitcoin stoğunu belirlemenin yanı sıra Kwon ve Terra’nın, dolara sabitlenmiş stablecoin’i olan TerraUSD’yi sadece göstermelik bir şekilde düzelttiği konusunda hemfikir.

SEC ayrıca Terra’nın çöküşünde yer alan token’ların birçoğunun menkul kıymet olduğunu görüşünde. SEC’e göre, bu varlıklar UST, LUNA ve wLUNA’nın yanı sıra Terra’nın “Ayna Protokolü” çerçevesinde geliştirilen MIR token’larını ve mAsset’leri de kapsıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner