Yükleniyor...

Dogecoin (DOGE) 1 Dolara Ulaşabilir mi? İşte Bunu Sağlayabilecek 5 Neden

Tesla CEO'su Elon Musk'ın son tweet'inin ardından yükselişe geçen Dogecoin (DOGE), kripto para topluluğunda heyecan uyandırmaya devam ediyor.

doge 4192

Tesla CEO’su Elon Musk’ın son tweet’inin ardından yükselişe geçen Dogecoin (DOGE), kripto para topluluğunda heyecan uyandırmaya devam ediyor. DOGE savunucuları bir gün kripto para biriminin 1 dolara ulaşacağına dair inançlarını koruyor. Bu kapsamda yazılan bir Medium yazısında ise Dogecoin’in 1 dolara ulaşmasını sağlayacak 5 etmenden bahsedildi.

Geçtiğimiz haftaki GameStop çılgınlığından sonra, Dogecoin’de hiç bu kadar yükseliş görülmemişti. Aslında Dogecoin’in coin başına bir dolara ulaşabileceğine inananların sayısı oldukça fazla. Peki bu inanç nereden geliyor?

1. Dogecoin Bir Meme’dir, Bu Ona Güç Verir

Meme’ler fikirdir, merkezsizleştirilmiş şakalardır. Sosyal medyada dünyamızın birbirine bağlı olması nedeniyle parabolik büyümeleri hızlandırılmıştır. GameStop fenomeni gibi, Dogecoin meme’i de merkezi olmayan bir perakende yatırımcı topluluğu tarafından besleniyor. GameStop hareketi, WallStreetBets Reddit topluluğundaki viral meme’ler tarafından desteklendi. Ve DOGE kendi başına bir meme ve bu meme’i neredeyse herkes tanıyor! Bu da ona bilinirlik/tanınırlık gücünü sunuyor.

Çoğu meme genellikle zirveye çıkar ve yok olur, ancak bazıları etrafta kalır. Ve Dogecoin uzun zamandır zirvede. Meme yayıldıkça ve bir kripto para birimi olarak kullanımı arttıkça, Dogecoin’in popülaritesi ve değeri artacaktır. Dogecoin zaten şu anda Twitter’da da “Dogecoin 1 dolar” ifadeleriyle trend durumda.

2. Dogecoin Güçlü ve Benzersiz Bir Markaya Sahiptir

Markalaşma önemlidir. Satın alma kararlarımızı ve ürünlere, hizmetlere ve fikirlere olan duyarlılığımızı etkiler. Binlerce kripto para birimi vardır, bu nedenle markalaşma halkın benimsemesi için önemlidir. Bitcoin, güçlü ve benzersiz markalaşması nedeniyle kripto para birimi devriminin ön saflarında yer almaktadır.

Bitcoin’e benzer şekilde Dogecoin de güçlü ve benzersiz bir markaya sahiptir. Dogecoin, Shiba Inu köpeğiyle sembolize edilir. Logosu sevimli bir köpektir. Diğer kripto para birimlerinin akılda kalıcı veya eğlenceli bir logosu yoktur. Tabi köpek meme’i gibi aptalca bir şeyin bu kadar ciddi bir finansal varlıkla ilişkilendirilmesi ironiktir.

dogecoi 1 dolar doge

3. Dogecoin, Düzen Karşıtı Bir Harekettir

GameStop short olayı, bize insanların finans kuruluşlarından bıktığını gösterdi. Kripto para ve blockchain teknolojisi, merkezileşmeden uzak bir hareket ve Dogecoin’in bu devrimde oynayacağı bir rol var. Dogecoin gibi bir amacın arkasında birleşmek, sıradan insanların değerli olarak gördükleri şeyler konusunda söz sahibi olmalarını sağlar. Gelecek dijital ve ademi merkeziyetçi ve Dogecoin bu düzen karşıtı anlatıya katkıda bulunuyor.

Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss, “İnsanlar Doge’nin para olduğuna inanıyorlarsa o zaman paradır” ifadelerini kullandı. Para sadece paylaşılan bir fikirdir ve meme haline gelen fikirler hızla yayılma eğilimindedir. Neyin değerli olduğuna karar vermek insanlara kalmıştır. Yeterli sayıda kişi onu desteklediğinde, Dogecoin’in meşru bir varlık olmasını engelleyecek hiçbir şey yok.

4. Dogecoin Dijital Bir Gelecekte İşe Yarar

Etrafa sorun; gençler altın değil Bitcoin istiyor. Bitcoin sahibiysem, onu para birimi olarak kullanmak istemiyorum. Kıtlığı ona değer verdiği için, onu bir değer deposu olarak tutmak daha mantıklı. Ama biraz Dogecoin ile ödeme yapmaya istekli olurum.

Dogecoin, Bitcoin’in meşhur 21 milyon arzı gibi belli bir miktar token’la sınırlı değildir. Dogecoin, her yıl arttırılmak üzere tasarlandı. Bu, Dogecoin’in varlık değerini sınırlı arzından speküle eden erken benimseyenler tarafından istiflenmeden daha özgürce harcanmasına izin veriyor.

En sevdiğiniz içerik oluşturuculara çevrimiçi bahşiş vermenin bir yolu olarak Dogecoin’i kullanmayı hayal edin. Aynı şeyi yapmak için 0.000182 Bitcoin harcamak yerine bir YouTuber’a ödeme yapmak için 6 Dogecoin harcadığınızı hayal edin. Kripto para birimini çevrimiçi biriktirmek ve harcamak, insanların mal ve değer alışverişi yapmaları için eğlenceli ve uygun bir yol haline geldiğinden, bu psikolojik etki Dogecoin’in avantajına oynuyor. Bunun gerçekleşmesi için Dogecoin’in daha erişilebilir olması gerekecek.

dogee

5. Erişilebilirlik, Dogecoin’in Yeni Zirvelere Ulaşmasına Yardımcı Olacaktır

Dogecoin’i satın almak, saklamak ve takas etmek kolay olduğunda, popüler talep değerini yeni zirvelere çıkaracaktır. Erişilebilirlik ve popülerlik kripto parayı yeniden canlandıracaktır. Şu anda Robinhood, uygulamalarında Dogecoin alımlarını sınırlamış durumda. ABD’nin en popüler kripto para borsası olan Coinbase şu anda Dogecoin’e izin vermiyor çünkü her zaman onlar için sadece bir “shitcoin” olmuştur. Coinbase ve Gemini gibi perakende talep borsalarının platformlarını Dogecoin’e tamamen açmaları için insanların taleplerini yükseltmesi şart.

Kullanıma, erişilebilirliğe sahip ve sıradan insanların tek bir birim alması için yeterince ucuz olan bir kripto para birimi olarak Dogecoin, dikkate alınması gereken bir güç olabilir. Portföyünüzde Bitcoin açığınız varsa ve kripto para devriminin bir parçası olmak istiyorsanız, yatırım cephaneliğinize Dogecoin eklemeyi düşünebilirsiniz. Birçok insan 10 yıl içinde DOG’un bir dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Not: Bu finansal tavsiye değildir. Yukarıdakiler bir düşünceye atıfta bulunur ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir yatırım kararı vermeden önce lisanslı bir mali danışmana danışmak gerekmektedir. Dogecoin şu anda yüksek dalgalanma sebebiyle riskli bir varlıktır. Yatırım yapmadan önce buna dikkat etmek gerekir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner