Yükleniyor...

Dogecoin (DOGE) 1 Dolara Ulaşırsa, Hala Şaka Parası mı Olacak?

Jackson Palmer, Dogecoin'i yarattığında ve kripto para birimini 6 Aralık 2013'te piyasaya sürdüğünde, kesinlikle Mars'ta bir koloni oluşturmak isteyen dünyanın en zengin adamının sosyal medya platformunda bundan bahsetmesini beklemiyordu.

doge saka parais

Jackson Palmer, Dogecoin’i yarattığında ve kripto para birimini 6 Aralık 2013’te piyasaya sürdüğünde, kesinlikle Mars’ta bir koloni oluşturmak isteyen dünyanın en zengin adamının sosyal medya platformunda bundan bahsetmesini beklemiyordu.

2021’e hızlı bir şekilde ilerledi ve Dogecoin bir anda %800’den fazla artış gösterdi, kaosu körükledi ve popüler medya kuruluşlarını nihayet kripto para birimini hakkında haber yapmaya zorladı. Dünyanın en popüler meme kripto parası olan DOGE’un bu yılki hikayesi buydu.

Dogecoin, yazının yazıldığı sırada, 6.77 milyar dolarlık piyasa değeri ile 13. sırada yer alıyordu. DASH, AAVE ve Monero gibi yerleşik projelerin üzerinde olması çok şey ifade ediyor. Yine de, gerçekten uzun süre dayanmak için mi inşa edildi yoksa tekrar ilgisizliğe doğru mu gidiyor?

Dogecoin, Elon Musk ve Son Endişesi

Musk, Dogecoin hakkında gerçekten çok fazla konuştu. Aslında, Tesla CEO’sunun etkisi öyle büyük ki, Twitter’da 47 milyondan fazla takipçisine hitaben olumlu bir tweet attığında, kripto para birimi piyasada hız kazandı. Ancak son zamanlarda Musk, balina yığılması hakkında ciddi ve meşru bir endişeyi dile getirdikten sonra haberlerde yer aldı.

En son CoinMetrics raporunda gözlemleneceği gibi, DOGE birkaç adres arasında yoğunlaşmıştır ve ilk sırada yer alan hesap şu anda arzın %28’ine sahiptir. Aslında, ilk 100 adres toplam arzın %68,1’ine sahiptir. Daha rahat bir çerçeve oluşturma adına örnek verecek olursak, Bitcoin’deki ilk 100 adres arzın %13,7’sini elinde tutuyor.

Şimdi, Dogecoin ile ilgili sorunlar sadece yığınlaşma anlatısından daha derine iniyor ve kripto para biriminin önemli bir dijital varlık olarak görülmemesi için birçok neden var.

Politikası nedir?

Başlangıçta DOGE’nin tedariğinin 100 milyar olması beklenirken, daha sonra sınırsız tedarikle güncellendi. Böyle bir değişikliğin iyi tarafı, fiyatın DOGE için sabit kalmasıdır, ancak olumsuz tarafı, fiyatların düşük kalmasıdır. Yine de, düşük fiyatlı bir para birimi grafiklerde %800 artış kaydetti. Bu, ikinci endişeyi vurguluyor.

Fiyatı tweetler veya bir topluluk tarafından değiştirilebilen herhangi bir kripto para birimi (tüm gözler WSB’de) güvenilir olarak kabul edilmeyebilir. Böylesi bir dalgalanma daha önce insanları kripto paralardan uzaklaştırdı, ancak Dogecoin buna yepyeni bir anlam veriyor ve bir değişikliğin kar almak isteyen aç bireyleri de cezbettiğini görüyoruz.

Güvenliği ve Teknolojisi

Dogecoin’in kodu, Bitcoin’in senaryosuyla pek çok benzerliği paylaşıyor. DOGE’un kendisi bir Litecoin çatalı olan ve artık kullanılmayan Luckycoin’in çatalıdır. Bu bağlamda, gerçekte bir boşluk olmasa da, enflasyonist arzının hesaba katması gereken birçok faktör var. Her şeyden önce, daha hızlı blokları, işlem geçmişine katkıda bulunmayan çok sayıda öksüz blok pahasına gelir.

İkinci olarak, Dogecoin’in sabit bir çekirdek geliştirme ekibi yok. Geliştiricilerinin çoğu, büyük ölçüde diğer projelerle ilgilenen çekirdek geliştiricilerdir ve çoğu, yalnızca kripto para biriminin son zamanlarda tanık olduğu etkinlik seviyesi nedeniyle bir araya gelmiş durumda.

Son olarak, Dogecoin’in hashrate’i yazı yazılırken kabaca 300 terahash idi. Buna karşılık, Bitcoin, 161.000.000 tera karma olan 161 exahash idi. Ergo, eğer ağ aşırı derecede değerli hale gelirse (ki öyle olmayacak) %51’lik bir saldırının çocuk oyuncağı olacağını söylemek mümkündür.

Dogecoin Hayatta Kalacak Ama Şaka Olarak

Açık defter endüstrisinde topluluk katılımı inkar edilemez ve son WallStreetBets olayı, tüm yatırımcılara sistemi yenmek veya taklit etmek konusunda yeni bir bakış açısı verdi. Birçoğu şu anda Dogecoin’in 1 dolara dokunması için mücadele ederken biraz imkansız görünen bu şey asla ciddiye alınmayacaktır.

Şu an için bile DOGE’un 1 dolar hedefi için gülen kişilerin sayısı oldukça fazla. Peki imkansız gerçekleşti ve 1 dolara ulaştı diyelim. Sizce o zaman ne olacak?

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner